Oppitunnin tulos dowissa fgos-näytteen mukaan. Opettajan valmistaminen tunneille

Anoshina Anna Aleksandrovna - MBDOU CRR:n vanhempi kouluttaja, d / s nro 4 "Semitsvetik", Ivanteevka, Moskovan alue
Työn vastaanottopäivä kilpailuun: 15.6.2017.

GCD:n yhteenvedon kirjoittamisen rakenne esikoulussa liittovaltion koulutusstandardin mukaisesti.

Federal State Educational Standardin käyttöönoton myötä lähestymistapa organisointiin ja suoritukseen koulutustoimintaa lasten kanssa. Perinteisiä opetusmallin logiikkaan rakennettuja luokkia hylätään. Oppitunti ymmärretään jännittäväksi toiminnaksi lasten kanssa, jonka aikana opettaja ratkaisee ohjelmaongelmia. Opettajan roolia mietitään uudelleen, hänestä tulee enemmän "koordinaattori" tai "mentori" kuin suora tiedonlähde. Opettajan asema esikoulu-opetus suhteessa lapsiin se muuttuu ja saa yhteistyön luonteen, kun lapsi toimii yhteistoiminnan ja kommunikoinnin tilanteessa opettajan kanssa tasa-arvoisena kumppanina.

Monet opettajat eivät kiinnitä huomiota muistiinpanojen suunnitteluun. Kirjoita yhteenvetoon aihe, tavoite, tehtävät. Ja usein tehtävät menevät kohteen läpi.

Muistetaan kuinka tämä tehdään.

Aloitetaan Etusivu.

Esikoululaitoksen koko nimi on merkitty otsikkosivun yläosaan. Suunnilleen arkin keskellä on merkintä:

Abstrakti

Suora koulutustoiminta alueella (alueella)

Aiheesta: "………………"

vanhemmille lapsille.

Abstraktin otsikon alla oikealla on kirjoittajan nimi ja hänen asemansa.

Otsikkosivun lopussa, keskellä sinun sijainti, ja vielä pienempi on vuosi, jolloin tiivistelmä kirjoitettiin.

Seuraava arkki alkaa ohjelman sisällöllä. Tämä sisältää GCD:n tarkoituksen ja tavoitteet.

Mikä on tavoite?Tavoitteena on lopputulos, mihin pyrimme. Tavoite toteutetaan tehtävien kautta, jotka tavoitteeseen nähden ovat keinoja eli välineitä. kuinka saavutamme tämän tavoitteen. On suositeltavaa, että tavoite määritetään verbistä tulevalla substantiivilla: olosuhteiden luominen, muokkaaminen, kasvattaminen, vahvistaminen jne.

Tavoitteen asettamisalgoritmi.

  1. Arvioi olemassa olevat ongelmat ja määritä tärkein, muotoile se selkeästi.
  2. Määritä vaiheet (toimet) sen ratkaisemiseksi, niiden järjestys.
  3. Muotoile tarkasti kunkin vaiheen (toiminnon) suorittamisen välitulos (vaikutus).
  4. Arvioi mitkä (ja kuinka monta) näistä vaiheista (toimista) voidaan toteuttaa yhdessä GCD:ssä.
  5. Muotoile GCD:n tavoite, joka sisältää kuvauksen niiden toimien vaikutuksista, joita aiot toteuttaa yhden GCD:n puitteissa.

Aikuisen ehdotuksen tulee olla lapselle tarpeellista ja kiinnostavaa ja lapselle mielekkyyttä, aikuisen tarjoama toiminta on kehittävän vaikutuksen tärkein tae.

Tehtävä- jotain, joka vaatii toteutusta, päätöstä. Tavoitteeseen liittyviä tehtäviä ovat ja ovat:

Koulutuksellinen;

Kehittäminen;

kasvattajat.

On suositeltavaa muotoilla tehtävät verbillä määrittelemätön muoto: lujittaa, yleistää, muotoilla, kehittää, kouluttaa jne. Tarkkaile tehtävien muotoilun selkeyttä ja tarkkuutta (ei vain laajentaa (korjaa) ideoita talvesta, vaan mitä lapset tarkalleen oppivat (korjaa) talvesta tällä oppitunnilla). Tämä pätee myös kehitystehtävien muotoiluun: ei vain lasten henkisten kykyjen kehittämiseen, vaan mitkä erityisesti (luettelo).

On muistettava, että jokainen uusi tehtävä kirjoitetaan uudelta riviltä. Kun tehtäviä muotoillaan, on ilmoitettava mitkä laitteet käytetään tällä GCD:llä (esimerkiksi: nauhuri, liitutaulu, maalausteline, seinälevy, kuutiot, lasinaluset jne.).

Kuvaava Moniste, on pakollista luetella, mitä materiaalia otetaan, ja mainittava koko ja määrä.

Seuraavaksi sinun on kuvattava aiempi työ opettajana valmistautuessaan oppitunnille: mitä he suunnittelivat, mitä he tekivät, mitä he kokosivat, opiskelivat, kirjoittivat jne.
Sen jälkeen ilmoitetaan esityö lasten kanssa, koko frontaali- ja yksilötyön määrä lasten kanssa (missä he menivät retkelle, mitä esinettä he havaitsivat, mitä he lukivat lapsille, mitä he oppivat jne.)

Sen jälkeen kirjoitetaan mitä yksilöllistä työtä kenen kanssa (lasten nimet ja sukunimet ilmoitetaan), missä osassa oppituntia on tarkoitus pitää. On suositeltavaa olla unohtamatta kirjoittaa tätä työtä siihen oppitunnin osaan abstraktissa, jossa suunnittelit.

Synopsis osoittaa myös sanastotyötä - nämä ovat uusia sanoja, joiden merkitys lasten on selitettävä.

Oppitunnin osat ja erityiset metodologiset tekniikat ilmoitetaan.
Esimerkiksi:
I. Johdanto - 3 minuuttia.
a) A.S.:n runon "Syksy" lukeminen Pushkin;
b) katsella syksyn taivasta ikkunasta;
c) sanallinen didaktinen peli"Keitä sana" (valinta adjektiiveja sanoille taivas, syksy, lehdet).
II. Pääosa on 15 minuuttia.
a) keskustelu syksyn sääilmiöistä;
b) katsomalla sääkalentereita;
c) syksyn merkkien nimeäminen lasten toimesta;
d) tarinoiden kokoaminen syksyn säästä;
e) lasten nimeäminen syksystä;
d) didaktinen peli "Mistä puun lehdestä" ... jne.
III. Viimeinen osa - 2 minuuttia.
a) lukea tarinaa syksystä;
b) kuunnella P.I. Tšaikovski "Syyskuu";
c) kasvattajan yleistäminen;
e) oppitunnin analyysi (mitä tietoja lapset osoittivat).
Seuraavassa kuvataan lasten järjestäminen suoraan koulutustoimintaan. Pöytien, varusteiden, istumapaikat ja lasten sijoitukset ilmoitetaan - tarvittaessa sijoitetaan istumasuunnitelma. Jos lasten sijoittaminen sisään eri osat oppitunti muuttuu, se kuvaa kuinka siirtyminen oppitunnin osasta toiseen tapahtuu.
Ja lopuksi oppitunnin kulun kuvaus alkaa. Oppitunnin kulku kirjoitetaan suoralla puheella. Muista kirjoittaa kaikki sanat, jotka opettaja sanoo, lasten odotetut vastaukset, opettajan yleistykset. Jos opettajan on suoritettava joitain toimintoja oppitunnin aikana, tämä ilmoitetaan yhteenvedossa.
Esimerkiksi:
Kouluttaja: "Lapset, minkä vuodenajan taiteilija kuvasi kuvassaan?"
Lapset: "Kuvassa näkyy syksy"
Kouluttaja: "Niin, kuva näyttää syksyinen maisema. Taiteilija välittää syksyn luonnon kauneutta väreillä, kirjailija ja runoilija - sanoilla, epiteeteillä ja säveltäjä musiikilla. Kuuntele ote P.I. Tšaikovski "Syyskuu" (käynnistän nauhurin).

Toisin sanoen suoran puheen jälkeen, rivin keskellä, kouluttajan toimet on merkitty suluissa ("käynnistetään", "hengailla", "siivota" jne.).
Oppitunti päättyy analyysin sanoihin.
Kuvataksesi siis lyhyesti kaikkea yllä olevaa abstrakti rakenne , seuraavasti:
1. GCD:n tyyppi, tyyppi, aihe ja lasten ikäryhmä.
2. Ohjelman sisältö (kasvatus-, kehittämis-, koulutustehtävät).
3. sanastotyötä.
4. Luokkavarusteet.
5. Esittelymateriaali.
6. Moniste.
7. Kasvattajan aikaisempi työ oppitunnille valmistautuessa.
8. Esityö lasten kanssa (koko ryhmällä, alaryhmän kanssa, yksilöllisesti).
9. Yksilötyötä lasten kanssa GCD:ssä (kumpi, kenen kanssa, jossain osassa oppituntia).
10. Oppitunnin rakenne ja opetusmenetelmät.
11. Lasten organisaatiot luokkahuoneessa.
12. Oppitunnin kulku (suoralla puheella). Oppitunnin viimeisten lauseiden tai analyysin lopussa.
Muista luokkien tyypit:
1. Luokat, uuden tiedon sanoman mukaan.
2. Luokat lujittaakseen tietoja, taitoja ja kykyjä.
3. Yleistämisen ja systematisoinnin oppitunteja.
4. Lopullinen.
5. Kirjanpito ja tarkastukset.
6. Yhdistetty (sekoitettu, yhdistetty).
7. Monimutkainen.
8. Integroitu (perustuu useiden lasten toimintojen yhdistämisen periaatteeseen ja erilaisia ​​keinoja puheen kehitys). Integrointi voi olla temaattista.
Esimerkiksi:
1) lukeminen linnuista;
2) lintujen yhteispiirustus;
3) tarinankerronta piirustusten avulla.

lisäinformaatio

Älä unohda metodologista tukea pedagoginen prosessi. Kaikki toiminta alkaa motiivista. Motiivi on syy, joka saa toimia. Aiemmin kutsuimme motiivia mielenkiintoiseksi hetkeksi ennen oppituntia.

Seuraavat lasten toiminnan motiivit erotetaan:

Peli. Lapsi voi ymmärtää merkityksensä tarpeen "auttamalla" erilaisia ​​leluja ratkaisemaan käytännön ja älyllisiä ongelmiaan.

Viestintämotivaatio. Motivaatio perustuu lapsen haluun tuntea tarpeensa ja merkityksensä aikuisen auttamisessa. Aikuinen kääntyy lapsen puoleen pyytämällä häntä auttamaan, hän sanoo, ettei hän voi tulla toimeen ilman lapsen apua. Samalla älä unohda kiittää lasta.

Henkilökohtaisen kiinnostuksen motivaatio. Tämä motivaatio kannustaa lasta luomaan erilaisia ​​esineitä omaan kulutukseensa.

Motivoinnin jälkeen tulee oppitunnin johtamistapa. Tässä osiossa sinun tulee korostaa oppiaiheen osia. Lasten vastauksia ei kirjoiteta muistiinpanoihin.


2 V nykyaikaiset olosuhteet yksi esiopetuksen akuuteimmista ongelmista on sellainen kognitiivisen kehityksen järjestäminen, joka mahdollistaa lapsen tarpeiden ymmärtämisen ympäröivän maailman tiedossa ja samalla ei ylikuormita esikoululaista tiedolla, ei loukkaa harmonisen, tasa-arvoisen ja tasa-arvoisen henkisen, henkilökohtaisen ja fyysinen kehitys lapsi.


3 Vaatimukset liittovaltion koulutusstandardin mukaiselle luokkien rakenteelle: Selkeys, tiiviys, tiiviys koulutusmateriaalia. Ohjelman opittujen materiaaliosien harkittuvuus ja looginen suhde kullakin oppitunnilla. Keskinäinen riippuvuus, integroitavien aineiden aineiston keskinäinen kytkös oppitunnin jokaisessa vaiheessa.


4 koulutusohjelma perusasteen yleissivistävää koulutusta ja suunniteltujen tulosten saavuttamista sekä niiden muodostumismekanismia. Tunnilla käytetyn oppimateriaalin suuri tietokapasiteetti. Materiaalin systemaattinen ja helppokäyttöinen esitys. Tarve noudattaa oppitunnin aikakehystä.




6 Aiheen johdatus (ongelmatilanteen luominen) Kiinnitä lasten huomio jäniseen (nukke), joka kävelee ryhmässä. Ota jänis syliisi ja kutsu lapset istumaan matolle tutustumaan häneen. Selvitä yhdessä lasten kanssa, mistä jänis tuli ja miten hän päätyi joukkoomme.Kävitään, että jänis asuu metsässä ja kutsuu kaikki käymään tutustumaan muihin metsän asukkaisiin.


7 Motivaatio lasten toimintaan Ota selvää kuinka kaukana jänis elää, sinun täytyy mennä tai mennä hänen luokseen, päättää mitä kulkuvälinettä he käyttävät (polkupyörät). Tavoitteiden asettaminen Ota selvää, mitä jänis ei kertonut: kuka asuu metsässä, miltä asunto näyttää, mitä he syövät.




9 Aiemmin hankitun tiedon toteutus Huomaa, että kaikki saapuivat metsään, kysy jäniseltä asuuko hän tällä avonaisella. Tarjoa tarkkaan harkitsemaan pulmakuvia (Villieläimet) ja etsi "talo" jokaiselle eläimelle. Keskustele pelin tuloksista, huomaa, että kaikki eläimet menivät kotiin, kukaan ei eksynyt.


10 Uuden tiedon hankkiminen (viesti ja hyväksyminen) Kutsu jänis esittelemään ystävänsä oravalle. Tutki sen onttoa huolellisesti. Keskustele lasten kanssa oravan ulkoisista merkeistä, eroista jäniksen ja oravan elämäntavoissa, pane merkille, miten nämä eläimet ovat samanlaisia ​​ja miten ne eroavat toisistaan. Kiinnitä lasten huomio piippuun. Kenen tynnyri tämä on? Tarjoa hunajaa jäniselle ja oravalle. Tarjoa huomioimaan kuvan karhu ( ulkomuoto missä hän asuu, mitä hän syö).


11 Itsenäinen toiminta lapset lujittamaan uutta tietoa Ulkopeli "Karhun luona metsässä" (fyysinen minuutti) Mallinnus (herkkua eläimille - hedelmät ja vihannekset (porkkanat, pähkinät, omena); muovailuvaha valinta hedelmän värin mukaan, yksityiskohtien lisääminen : lehdet, pistokkaat)






14 Teeman jatkokehitys Keskusteluja yksin opettaja E. Charushinin kuvituksia villieläimistä. Lisätietojen antaminen eläimistä keskustelussa lapsen aloitteesta. Taiteellinen ja luova toiminta Perhekuva-arkiston tutkiminen lapsen ja hänen vanhempiensa toimesta seuraten metsäkävelyn, vierailun tuloksia paikallishistoriallinen museo (eläinten maailma alue)


15 Esikoululapsuus on erittäin tärkeä ja vaikea vaihe lapsen persoonallisuuden kehittyminen. Se on elettävä täysillä kaikkien kolmen ja seitsemän vuoden kriisien kanssa negatiivisuuden ilmentyessä. Tällä hetkellä muodostuu fantasia, puhe, sosiaaliset taidot, roolien hyväksyminen. Jos tämä ajanjakso ei ole rypistynyt, jatka opiskelua koulussa ja ihmisen koko elämä kehittyy menestyksekkäämmin. Päiväkodin lapsia ei tarvitse opettaa sanan koulun merkityksessä. Tähän he eivät ole vielä valmiita, vaan opetustoiminnan yhteenvedon sisällöllä tulee pyrkiä varmistamaan, että lapsella on motivaatiota oppimiseen, kognitiiviseen ja luovuuteen.



Ladata:


Esikatselu:

Käytännön vinkkejä kurssien pitäminen GEF DO:lla

  1. Ajattele lasten järjestystä luokkahuoneessa (vuorotellen monenlaisia lasten aktiviteetit: istuminen, seisominen, matolla, ryhmässä, pareittain jne.)
  2. Laadukas visuaalisen materiaalin valmistelu oppitunnille (jokaisen lapsen saavutettavuus, nykyaikaisuus, kuvien laatu ja koko, multimediaesityksiä voidaan näyttää)
  3. Oppitunnin rakenteen noudattaminen:
  • Johdanto (motivaation luominen ja sitä "unohtamatta" koko oppitunnin ajan. Esimerkiksi jos Dunno tuli, niin hän "osallistuu" toimintaan lasten kanssa koko oppitunnin ajan, oppitunnin lopussa voit tehdä yhteenvedon oppitunnin puolesta. merkki)
  • Myös GCD:n ensimmäisessä osassa on tarpeen luoda lapsille ongelmatilanne (tai ongelmanhakutilanne), johon he löytävät ratkaisun koko tapahtuman ajan. Tämän tekniikan avulla esikoululaiset eivät menetä kiinnostusta, kehittää henkistä toimintaa, opettaa lapsia olemaan vuorovaikutuksessa ryhmässä tai pareittain.

Pääosan aikana opettaja voi käyttää erilaisia ​​johtamismenetelmiä: visuaalista, käytännöllistä ja sanallista, mikä mahdollistaa oppitunnin ohjelmatehtävien ratkaisemisen ja

  • ongelmanhakutilanteita.
  • Jokaisen lasten toiminnan jälkeen opettajan on analysoitava lasten toimintaa (joko omasta puolestaan ​​tai hahmon puolesta tai muiden lasten avulla) - tämä on vaatimus
  • Jos jokin ei toimi lapsille, opettaja voi käyttää tällaista tekniikkaa pedagogisena tukena. Esimerkiksi opettaja sanoo: "Pidin todella siitä, kuinka Seryozha, Marina ja Lena tekivät liikennevalon, mutta Maximin ja Olegin osat irtosivat, mutta uskon, että ensi kerralla he varmasti yrittävät tehdä kaiken tehokkaasti"
  • Koko oppitunnin ajan (erityisesti senioriryhmissä esikouluikäinen) opettajan tulee seurata ja rohkaista lapsia puhetoimintaan kysymysten avulla. Siksi lapsille esitettävät kysymykset on harkittava etukäteen, niiden on oltava tutkivia tai ongelmallisia; Pyri varmistamaan, että lapset vastaavat "täydellisesti". Sinun täytyy myös hallita omaa puhettasi ja rakentaa puhelauseita kolmannessa persoonassa. Esimerkiksi siirtyä pois lauseesta: "Haluan kutsua sinut matkalle ..." - tämä ei ole oikein, koska. opettaja ikään kuin "määräää" tulevaa toimintaa. Olisi oikeampaa puhua lapsille tällä tavalla: "Mennään matkalle ..."
  • Myös linjassa uuden kanssa koulutusstandardeja opettaja voi käyttää pedagogiset tekniikat: ongelmalähtöinen oppiminen, tutkimustoiminta, projektitoimintaa, terveyttä säästävät tekniikat ja paljon muuta. (Riippuen lasten toiminnan tyypistä ja oppitunnilla asetetuista tehtävistä) Esimerkiksi oppitunnilla kognitiivinen kehitys toisessa junioriryhmässä "Kukkon vierailulla" opettaja voi suorittaa artikuloivaa voimistelua hengityksen kehittämiseksi jne.
  • Oppitunnin loppuosa tulee järjestää siten, että ongelman ratkaisu ja etsintätilanne on jäljitettävissä (jotta lapset näkevät ratkaisun ongelmaan: joko sanallisen päätelmän tai tuottavan tai tutkimustoiminnan tuloksen , jne.).
  • On myös tarpeen tehdä yhteenveto koko oppitunnista: arvioida lasten toimintaa (voit käyttää pedagogista tukea, analysoida toistensa lapsia, itseään, kehua lapsia hahmon puolesta jne.). Tärkeintä ei ole unohtaa motivaatiota (joka asetettiin oppitunnin alussa, katso kappale yllä)

4. GEF DO -luokan erottuva piirre on aktiivinen puhetoimintaa lapset (lapsille osoitettavien kysymysten tulee olla ongelmanhakuluonteisia) ja myös huolellisesti harkittuja.

Esimerkiksi lasten on autettava kanaa löytämään kanoja. Opettaja saattaa kysyä: "Haluatko auttaa kanaa löytämään kanat? Ja miten tämä voidaan tehdä? Eli kysymys on ongelmallinen ja pakottaa lapset pohtimaan vastausvaihtoehtoja: soita kanoille, mene heidän perään jne.

5. Opettaja on yksinkertaisesti velvollinen antamaan lapsille "valinnan vapauden" tulevaan toimintaan ja samalla valloittamaan lapset taidoillaan. Esimerkiksi ensimmäisen opettaja junioriryhmä kognitiivisella tunnilla hän kertoi lapsille sadun "Piparkakkumies" ja tarjosi sitten motivaatiota tulevaan toimintaan (Gingerbread Man -hahmon kollektiivinen sovellus)

"Kaverit, Kolobok pakeni isovanhempien luota, he itkevät katkerasti. Miten voimme auttaa isovanhempia? Sitten hän tarjoaa vastauksia: ehkä meidän pitäisi piirtää Kolobok ja antaa se isovanhemmille? Siten hän kiehtoi lapset, järjesti motivaation piirtämiseen, kiinnosti heitä ja ratkaisi myös koulutustehtävän: herättää lapsissa halu auttaa isovanhempia etsimään Kolobokia.

Siten on pääteltävä, että tällä hetkellä tuntien johtamisen vaatimukset ovat muuttuneet, koska. on pedagogisia tekniikoita, joita on käytettävä liittovaltion koulutusstandardin täytäntöönpanossa.

Kiitos huomiostasi!


Oppitunnin analyysi: Olin valmis oppitunnille. Oppitunnin rakennetta tarkkaillaan. Tämä oppitunti on järjestelmällisesti rakennettu oikein, teema ja tarkoitus on selkeästi jäljitetty. Erityisesti ne tehtävät, jotka toteutettiin koko oppitunnin aikana, korostetaan.

Oppitunti koostuu vaiheista, joista jokaiselle annetaan selkeät ohjeet. Lapset olivat motivoituneita koko oppitunnin ajan.

askel askeleelta

toiminnan muutos. Tämä antoi lapsille mahdollisuuden säilyttää positiivinen emotionaalinen mieliala.

FEMP-tunnin analyysi

Oppitunnin tavoitteet:

Laskenta- ja laskemistaitojen vahvistamiseksi 5:n sisällä harjoittele 2 numeron, esineiden nimien ja niiden sijainnin muistamista. Vahvistaa kykyä erottaa ympyrä, kolmio, suorakulmio ja neliö.

Oppitunnin järjestäminen - kaikki istuvat erillisen pöydän ääressä. Jokaisella on omat monisteensa. Lapset istutetaan fyysisten tietojensa mukaan. Tuntien pitämisen ehdot vastaavat normia. Visuaaliset apuvälineet on tehty siististi, piirustukset ovat selkeitä, suuria, yleensä käytetään päävärejä. Tämä oppitunti on järjestelmällisesti rakennettu oikein, teema ja tarkoitus on selkeästi jäljitetty. Erityisesti ne tehtävät, jotka toteutettiin koko oppitunnin aikana, korostetaan. Oppitunti koostuu pääosista: organisatorinen hetki, motivaatio, käytännön osa ja yhteenveto. Päämenetelmiä käytetään: taiteen sana, yllätyshetki ja aistitutkimus. Lasten emotionaalisuuden ja kiinnostuksen turvaamiseksi käytetään yllätyshetkeä ja käytännön osan pelaamista sekä liikuntatuntia. Näin lasten on helpompi imeä materiaali. Opettajan puhe on selkeä, oikea intonaatio, lasten saatavilla. Oppitunnin aikana lapset kuuntelivat opettajaa, eivät hajautuneet, suorittivat tehtävät ahkerasti. Työn aikana opettaja seurasi lasten väsymystä ja yritti estää sitä vaihtamalla heidät toiseen työhön.

Piirustustunnin analyysi. Teema: "Korista lautanen"

Opi tekemään kuvio ympyrän päälle, täyttämään reunat ja keskiosa, käyttämällä liimaustekniikoita, piirtämään siveltimen päässä. Kehitä tarkkuutta työskennellessäsi maalien kanssa.

Opettaja oli valmis oppitunnille. Vaiheiden rakenne, looginen järjestys ja keskinäinen suhde on hyvin harkittu. Luokka-aika jaetaan asianmukaisesti. Koulutusmuoto valitaan rationaalisesti. Luokkavarusteet: visuaalinen ja demo materiaalia jota on käytetty tehokkaasti. Oppitunnin sisältö on ohjelman vaatimusten mukainen, täydellinen, luotettava ja välitetty lapsille helposti saavutettavissa olevassa muodossa. Opetuksen menetelmät, tekniikat ja keinot valittiin oikein, mikä vastasi opetusmateriaalin sisältöä, asetettuja tavoitteita ja tämän ikäisten lasten koulutusmahdollisuuksia. Materiaali esitetään tunnepitoisesti. Käyttämällä yllätys hetki ja visuaalinen materiaali ylläpitää kiinnostusta oppituntia kohtaan lapsissa ja kurissa.

Negatiiviset kohdat: opettaja unohti pitää dynaamisen tauon (liikuntaminuutti).

Tutki-toiminnon katseleminen

Opettajan asettamat tehtävät:

Antaa lapsille tietoa päiväkodista, sen tarkoituksesta. Opi tekemään lause toimintojen osoittamiseksi, sopimaan substantiivit pronomineen kanssa. Aiheeseen liittyvän sanakirjan laajennus.

Opettaja toimi asiantuntevasti ja ammattimaisesti: kaikki menetelmät tunnistettiin ja niitä käytettiin tehtävien ratkaisemiseen; Kaikki tekniikat vastasivat poikkeuksetta lasten ikää ja tämän ohjelman metodologian vaatimuksia. Kaikki opettajan luokassa käyttämät tekniikat olivat oikeita ja tarkkoja. Lapset hallitsivat kaikki ohjelman sisällön tehtävät täysin, oppitunnilla lapset olivat aktiivisia, olivat tarkkaavaisia, kun opettaja selitti uutta materiaalia, ja teki uusia tehtäviä kiinnostuneena. Lapset osoittivat korkeaa oppimistaitoa.

Opettajan lähestymistapa uuden materiaalin esittämiseen on mielenkiintoinen. Ohjelman sisällön laajuutta kunnioitetaan ja ylläpidetään. Luokassa lapset osoittivat toimintaa, hallitsivat ohjelman sisällön tehtäviä, mutta eivät kaikkia. Negatiivinen hetki: oppitunnilla yksilöllinen työ lasten kanssa ei ollut kovin onnistunut.

Suunnittelukurssien pitäminen. Teema: "Tulppaani"

Ohjelman sisältö:

Opettaa lapsia tekemään paperikäsitöitä taittamalla ilman liimaa.

Jatka navigoinnin oppimista paperiarkilla määrittämällä keskikohta, kulmat.

Totu tarkkuuteen, vahvista kykyä viedä työ loppuun.

Kehitys hienomotoriset taidot käsissä

Kasvata positiivista asennetta muita kohtaan.

Kasvattajan toiminta

Lasten toimintaa

Huomautuksia

1. Pelimotivaatio.

Ehdotan, että lapset antavat lahjoja päiväkodin työntekijöille. Samalla selvennän, että kaikki naiset rakastavat kukkia.

Mitä kukkia sinä tiedät?

Näytän näytteen tulppaanista, ehdotan tällaisten kukkien tekemistä omin käsin.

2. Näytetään, miten työ tehdään. Yhdessä lasten kanssa tarkastelemme näytettä, täsmennämme, mistä osista se koostuu (kukka ja varsi). Sitten tarjoan lapsille esittelyn ja selityksen työn vaiheista.

liikuntatunti:

3. Lasten itsenäinen työ. Teen käsitöitä samaan aikaan lasten kanssa.

4. Oppitunnin päätyttyä lapset antavat tulppaaninsa opettajille, lastenhoitajalle.

Seminaari esikoulun opettajille

Aihe:Luokkien järjestäminen esikoulussa. Luokkatyypit.

Kohde: systematisoida opettajien tietämystä luokkien rakenteesta, luokittelusta ja ominaisuuksista, parantaa ammatillinen taso opettajat, luova toiminta

Oppitunnin edistyminen:

    Käsite "ammatti" - Mikä on ammatti?

Luokka - koulutuksen järjestämismuoto päiväkoti.

    Oppitunnin rakenne - Oppitunti sisältää kolme vaihetta: lasten järjestäminen, oppitunnin pääosa ja oppitunnin loppu.

Lasten järjestäminen:

    Lasten oppituntivalmiuden tarkistaminen (ulkonäkö, oikea istuvuus, huomion keskittyminen)

    Kiinnostuksen herättäminen oppituntia kohtaan (tekniikat, jotka sisältävät viihdettä, yllätystä, mysteeriä)

Oppitunnin pääosa:

    Lasten huomion järjestäminen

    Materiaalin selitys ja toimintatavan tai lavastustavan esittely oppimistehtävä ja yhteinen päätös (3-5 min)

    Tietojen ja taitojen lujittaminen (toisto- ja yhteisharjoitukset, itsenäinen työ didaktisella materiaalilla)

Tuntien loppu:

    Yhteenveto (lasten kanssa tehdyn työn analyysi, työn vertailu didaktisiin tehtäviin, lasten osallistumisen arviointi oppitunnille, raportti siitä, mitä he tekevät seuraavalla kerralla)

    Lasten vaihtaminen toiseen toimintaan

    ^ Ammattien luokittelu

Luokittelun peruste

Nimi

1. Didaktinen tehtävä

    Kursseja uusien tietojen ja taitojen omaksumiseen

    Kurssit vahvistavat aiemmin hankittua tietoa

    Kursseja tiedon ja taitojen luovaan soveltamiseen

    Yhdistetyt luokat (useita didaktisia tehtäviä ratkaistaan ​​samanaikaisesti)

    Yksi teema (klassiset oppitunnit koulutusjaksoittain)

    Monimutkainen

    Integroitu

3. Järjestäytymismuoto

    Perinteinen

    Ei-perinteiset (tunnit - kilpailut, luokat - teatteri, luokat - konsultaatiot, luokat - roolipelit, luokat - keskinäinen oppiminen, luokat - huutokaupat, luokat - epäilykset, luokat - matkat, luokat - konsertit, luokat - pelit: tutkinta asiantuntijoiden suorittamia, kenttäihmeitä, mitä? Missä? Milloin?, KVN jne.)

Jokainen näistä luokkityypeistä eroaa pääosan rakenteesta.

(Pöydän tarkastelu ja keskustelu" Vertaileva analyysi luokat" pr-tion)

4. Ero kattavan ja integroidun oppitunnin välillä

Monimutkainen on eheys, joka tulee erilliset osat(taide, lasten toimintatyypit). Perustunnit järjestetään yleensä kerran vuosineljänneksessä musiikillisen tai visuaalisen aktiviteettitunnin sijaan. Monimutkainen oppitunti tutun materiaalin perusteella. Tällä oppitunnilla ratkaistaan ​​kunkin toiminnon tehtävät.

Esimerkiksi: ennen juhlavan kaupungin kadun piirtämistä lapset laulavat laulun lomasta, lukevat runoutta.

Integroidut oppitunnit ehdottaa syvempää yhdistämismuotoa, lasten kasvatuksen ja koulutuksen eri sisällön tunkeutumista toisiinsa. Integraatiossa yksi toimintamuoto on avainasemassa, kun taas toiset auttavat ymmärtämään laajempaa ja syvempää. Integroitu oppitunti on tarkoitettu uuden materiaalin oppimiseen. Kurssi on suunniteltu yhteinen teema useiden oppiaineiden osalta useat opettajat voivat suorittaa. Oppimateriaalin sisällön integrointi tapahtuu tietyn aiheen ympärillä.

Esimerkiksi: Oppitunti "Satulintu - joutsen" sisälsi seuraavat metodologiset tekniikat:

    Elämäntapatarina ja ominaispiirteet näille linnuille ominaista

    Keskustelu: ihmisten käyttäytyminen suhteessa eläinmaailmaan

    Keskustelu joutsenen kuvasta saduista "Villijoutsenet", "Tsaari Saltanin tarina", "Ruma ankanpoikanen"

    Kuuntelemassa katkelmaa Tšaikovskin baletista "Joutsenen järvi", Saint-Saensin "Jutsen"

    Luovan tehtävän suorittaminen: näytä kuinka joutsen liikkuu musiikin tahtiin.

    Rylovin "Sinisessä avaruudessa", Vrubelin "Jotsenprinsessa" maalausten tutkiminen

    Piirrä lentäviä joutsenia.

Tämä oppitunti yhdistää tehtäviä osioihin lapsi ja maailma, puheen kehitys ja kirjallista lukemista, musiikkia, visuaalista toimintaa. Ja kaikkien näiden tehtävien tarkoituksena on muodostaa lapsille käsitys keiju lintu- joutsenia.

5. Käytännön tehtävä

    Opettajat saavat kortit Lyhyt kuvaus luokat ( Liite 2). On tarpeen määrittää, minkä tyyppiseen ammattiin he kuuluvat, minkä tyyppisiä toimintoja he yhdistävät.

    Selvitä, minkä tyyppisiä opettajien järjestämät avoimet luokat ovat.

6. Opettajan valmistaminen tunneille

Opettajan valmistautuminen tunneille koostuu kolme vaihetta: tuntien suunnittelu, laitteiden valmistelu, lasten valmistaminen luokkaan.

Oppitunnin suunnittelu:

    Valitse ohjelman sisältö, hahmota menetelmät ja tekniikat, mieti oppitunnin kulkua yksityiskohtaisesti

    Tee suunnitelma - luonnos, joka sisältää:

Ohjelman sisältö (opetustehtävät)
-laitteet
- esityötä lasten kanssa (tarvittaessa)
-GCD-logiikka ja metodologiset tekniikat

    On tarpeen suunnitella ei yhtä oppituntia, vaan järjestelmä, joka monimutkaistaa ja lujittaa materiaalia vähitellen. Metodista kirjallisuutta käytämme, mutta emme kirjoita sitä mekaanisesti uudelleen, vaan käytämme sitä ottaen huomioon lasten ominaisuudet.

Laitteiden valmistelu:

    Oppitunnin aattona valitse välineet, tarkista onko se hyvässä kunnossa, onko tarpeeksi didaktista materiaalia jne.

    Joihinkin aktiviteetteihin on valmistauduttava etukäteen (jos esimerkiksi on näytettävä kasvin itänyt siemen, se on itättävä etukäteen)

    Retken aikana opettajan on mentävä paikalle etukäteen, valittava havainnoitavat kohteet, pohdittava, miten lapset sijoitetaan, valittava lyhin ja turvallisin reitti.

Lasten valmistaminen tunneille

    Herättää kiinnostusta tulevaa työtä kohtaan

    Varoita lapsia oppitunnin alkamisesta etukäteen (10 minuuttia), jotta lapset ehtivät lopettaa pelinsä ja virittyä tunnille

    Järjestä päivystyshenkilöiden työ oppituntia varten

7. Yhteenveto

Ristisanatehtävä "Ammattityypit esikoulussa"

Sovellus

Ristisanatehtävät:

    Koulutuksen järjestämismuoto päiväkodissa. (Luokat)

    Yksi luokkien lajikkeista organisaation muodossa. (perinteinen)

    Luokat, jotka sisältävät monenlaista lasten toimintaa, joista yksi on avain, loput auttavat ymmärtämään laajempaa ja syvempää. (Integroitu)

    Luokat - kilpailut, tunnit - huutokaupat, tunnit - pelit, tunnit - konsertit jne. (ei-perinteinen)

    Luokat, joissa ratkaistaan ​​useita didaktisia tehtäviä samanaikaisesti (Yhdistetty)

    Luokat, joissa yhdistyvät kahden tyyppinen toiminta lapsille ja ratkaisevia tehtäviä jokaiseen toimintaan. (Monimutkainen)

Luokkien vertaileva analyysi

Oppitunnin tyyppi

Eräänlaista toimintaa

Koulutuksellinen
tehtäviä

Luokkien pääosan rakenne

Uuden tiedon assimilaatio

    Kognitiivinen tutkimustoiminta

    motorista toimintaa

    Musiikkitoiminta

    Visuaalinen toiminta

    Kommunikaatiotoimintaa

    rakentavaa toimintaa

    Pelitoiminta

    Havainto

taiteellinen

kirjallisuutta ja kansanperinnettä

Lomake….
Tavata…
Anna idea…

Kehittää…..

    Motivaatio

    Uuden materiaalin lähettäminen

    Ankkurointi

Aiemmin hankitun tiedon lujittaminen

Yleistää...
Järjestää...
Kiinnitä….

Motivaatio.
Pelit, harjoitukset, keskustelut materiaalin lujittamiseksi ja yhteenvedon tekemiseksi

Tiedon ja taitojen luova soveltaminen

Kehittää…
Opas….

Motivaatio

Kertaus

Olemassa olevan tiedon soveltaminen uuteen tilanteeseen

Yhdistetty

Toistaa...
Lomake…
Tavata…
Anna idea...
Kiinnitä….

Motivaatio.
Aiemmin opitun toistaminen Uuden materiaalin lähettäminen.
Ankkurointi

Kattava

1 Kommunikaatiotoiminta / Visuaalinen toiminta

2. Kommunikaatiotoiminta / Kognitiivinen - tutkimustoiminta
kehitystä.

3. Perustyötaidot // Rakentava toiminta

4. Kognitiivinen - tutkimustoiminta / Visuaalinen toiminta

Jokaisella oppitunnilla ratkaistaan ​​kunkin aktiviteetin tehtävät.

Motivaatio

Esittely uusi teema toiminnan tyypin mukaan.

Käytännön toimintaa

dataongelmien ratkaisemisen kanssa

toimintaa

Integroitu

    kognitiivinen - tutkimustoiminta

    motorista toimintaa

    Musiikkitoiminta

    Visuaalinen toiminta

    Kommunikaatiotoimintaa

    rakentavaa toimintaa

    Pelitoiminta

    Havainto

taiteellinen

kirjallisuutta ja kansanperinnettä

    Itsepalvelu- ja kotitaloustyöt

Tehtävät määräytyvät tietyntyyppisen toiminnan mukaan, ja muut toiminnot ovat keinoja niiden ratkaisemiseen.

Motivaatio

Toisto (ei ehkä ole).

Johdatus uuteen aiheeseen.

Kiinnitys muissa tyypeissä