Tiivistelmä oppitunnista kaunokirjallisuuden lukemisesta valmisteluryhmässä. Synopsis tietokirjallisuuden lukemisesta aiheesta ”Venäläisen kansantarun nauris lukeminen Avoin oppitunti kaunokirjallisuuden lukemisesta


Yhteenveto kaunokirjallisuuden lukemisen tunneista. G. Ballin tarina "Jeltjatshok"
Evstoliya Petrova Yhteenveto kaunokirjallisuuden lukemisen oppitunnista. G. Ballin tarina "Jeltjatshok"
Oppitunti 1 junioriryhmässä
Viestintä. Lukemalla kaunokirjallisuutta.
Tyyppi: Monimutkainen: viestintä + kokeellinen - tutkimustoiminta.
Aihe: G. Ballin tarina "Jeltyashok", muna.
Lasten toiminnan tyypit: Peli, kommunikaatio, kokeellinen tutkimus, tuottava, fiktion havainto.
Tavoitteet:
1. Kasvatustehtävä - Opi kuuntelemaan teosta ilman visuaalista säestystä, vastaamaan kysymyksiin, ymmärtämään, että eläinten nimet ovat riippuvaisia ​​ulkoisista merkeistä.
2. Kehittävä tehtävä - Kehittää kykyä toimia yhdessä sääntöjen mukaisesti. Aktivoi lasten sanastoa, vahvista tietoa keltaisesta väristä. Kehitä lasten huomiokykyä, aistikykyjä.
3. Kasvatustehtävä - Kasvata kiinnostusta venäläisiä perinteitä kohtaan, muodostaa käsitys maalatun munan kauneudesta ja hauraudesta. Lisää kiinnostusta kokeelliseen toimintaan.
Kouluttaja: Petrova Evstoliya Anatolyevna
MKDOU d / s "Birch" P. Listvenichny 2015
Oppitunnin edistyminen:
Kouluttaja: Kaverit, tervehditään.
Lapset laulavat tervehdyksen ja tekevät liikkeitä.
Hei palmut! Taputa-taputtaa-taputtaa.
Hei jalat! Top-top-top.
Hei sienet! Smakki-smakki-smakki.
Hei hampaat! Chok-chok-chok.
Hei posket! Plop-plp-plp.
Hei nenäni! Pim-pim-pim.
Hei vieraat! Hei kaikki!
Joten tervehdimme sinua, istu tuoleille. Kaverit, unohdimme tervehtiä yhtä vieraamme. Kuka tuli meille kylään? (korissa opettajan edessä kana, kana ja muna). Aivan oikein, emokana ja hänen poikansa, kana, tulivat meille. Ja miksi siellä on vielä muna, et tiedä? Kuuntele sitten yksi mielenkiintoinen tarina.
Kouluttaja: Lukee G. Ballan tarinan "Jeltyashok" (tekstiliite 1)
Kouluttaja:
1. Mistä kana tuli? (munasta)
2. Mikä hänen nimensä oli? Miksi? (Keltainen, koska se on keltainen)
3. Kuinka keltuainen koputti munankuoreen? Kuinka hän huusi?
4. Ketä kana pelkäsi? (säde)
5. Ketä muuta aurinko herätti? (kana-punapää, koira-shustrik ja lehmä)
6. Kuinka kana kiemurteli? Miten koira haukkui? Miten lehmä möhli? (näytetään kuvia työstä).
Kana oli niin iloinen, että hän pääsi ulos munasta ja näki tämän kauniin maailman, että hän kiljui ilosta koko ajan, kuten (pin ... pin ... pissaa, ja kun se on hauskaa, aina lauletaan ja tanssitaan, mennään muuttukaa pieniksi kanoiksi, ja minusta tulee kanaäiti ja tanssitaan hauskaa tanssia. Kasvattaja: Liikuntaminuutti
Kana meni ulos kävelylle, Lapset seuraavat opettajaa, räpyttelevät siipiään
Purista tuoreita yrttejä.
Ja hänen takanaan ovat pojat.
Keltaiset kanat.
-Ko-ko-ko, ko-ko-ko, he uhkaavat sormella
Älä mene kauas!
Souta tassuillasi, taputtele jalkojasi
Viljaa etsimässä -
Söi lihavan kovakuoriaisen
Kastemato.
Joimme vettä nojaten eteenpäin, kädet suorina. Kyykky.
Täysi kouru.
Kouluttaja: Kaverit, Klushan äidillä on vain yksi kana, mutta Zheltyachka kyllästyy yksin, sinun on autettava häntä. Mistä Keltainen tuli? Kyllä, munasta, katso kuinka monta munaa on kanojen taloja, vain ne ovat kaikki samanlaisia, valkoisia, tehdään niistä kauniita, kirkkaita. Katso, mitä koristeita taloihimme olen valmistanut. Muna on erittäin hauras ja voi rikkoutua, joten pidä sitä varovasti kämmenessäsi näin (esittely, laita pehmeälle lautasliinalle ja varovasti koristele (lämpötarrat niin että se on munan keskellä , kuten tämä (esittely) Lapset suorittavat tehtävän Istu turvalliselle etäisyydelle opettajan pöydästä.
Kouluttaja: Ja että koristeemme pitivät tiukasti, näytän nyt sinulle taikuuden. Tässä kupissa on erittäin kuumaa vettä, joten et mene pöytään, vaan katso kupin seinän läpi. (opettaja laskee munat yksitellen veteen lusikalla, kun tarrat ”tarraavat” ne siirretään kylmään veteen, kuuma poistetaan pöydältä). (Pääsiäismusiikki soi) Lapset tulevat esiin, löytävät munansa, ihailevat sen kauneutta ja asettavat ne erityiselle telineelle tai laittavat ne koriin kananemonsa kanssa).
Itsetutkiskelu
Tätä oppituntia suunnitellessani yritin ottaa huomioon lasten iän, yksilölliset ominaisuudet sekä ohjelman vaatimukset ja tämän ikäisille lapsille tarjolla olevan alueellisen komponentin eli pääsiäisperinteet munien maalaamiseen ja koristeluun, pääsiäisleikkeihin ja kappaleita.
Oppitunnin rakenne valittiin asetetut tehtävät huomioon ottaen, joten pääosa oppitunnista on työn ja tekstiin liittyvien kysymysten lukeminen; Koska oppitunti on monimutkainen, toinen osa on itse asiassa luova kokeilu. Kesken oppitunnin lasten rentoutumiseen ja vaihtamiseen käytettiin myös liikuntatuntia, joka myös yhdistettiin koko oppitunnin yleiseen tarkoitukseen.
Oppitunnin aikana yritin käyttää erilaisia ​​menetelmiä: peliä, sanallista, visuaalista. Tekniikat: toisto, neuvottelu, esittely, uuden esittely lasten tietämyksen ja kokemuksen perusteella, visuaalisen materiaalin värikkyys, monimuotoisuus, musiikillinen säestys. Yritin tehdä puheestani tunteellinen ja värikäs, selitykset saavutettavia ja täydellisiä.
Pyrin noudattamaan hygieniavaatimuksia (lautasliinojen käyttö, pitoaika) ja lasten turvallisuutta kuuman veden kanssa työskennellessäni.
Pidän oppitunnilla asetetut tehtävät suoritettuina. Lasten kognitiivinen ja emotionaalinen kiinnostus säilyi koko oppitunnin ajan. Teoksen lukemisen aikana toteutettiin eriytetty lähestymistapa lapsiin (vastaukset kysymyksiin, yksilöllinen työ munien koristelussa. Lasten käytös on aktiivista ja kiinnostunutta, mikä osoittaa heidän kiinnostuksensa ja suuntautumisensa lähikehityksen alueelle.
KIITOS HUOMIOSTASI!


Liitetyt tiedostot


Aiheesta: K. Ushinsky "Sokea hevonen" valmistavan ryhmän lapsille
(suunniteltu teemaviikon "Lemmikit" mukaisesti)
Koonnut:

Valmistelevan ryhmän opettaja
Kataysk, 2013
GCD:n tarkoitus: Johdata lapset ymmärtämään työn moraalinen merkitys.
Toiminnan tyyppi: Integratiivinen (kommunikatiiv-kognitiivinen). Käsitys fiktiosta, tuottava.
Suorituslomake: Etuosa.
NOD:n tehtävät: Lukemalla kaunokirjallisuutta.
Integrointi (koulutusalat): kognitio, viestintä, sosialisaatio, fyysinen kulttuuri.
Tehtävät koulutusalueittain:
Lukeminen kaunokirjallisuutta: Kouluttaa lasten halua kuunnella teosta, harkita sen kuvituksia. Kehittää lasten kykyä välittää johdonmukaisesti kirjallista tekstiä, kykyä ilmaista suhtautumistaan ​​tarinan tapahtumiin.
Kognitiivinen: Laajenna lasten näköaloja, kehitä kykyä kuunnella. Muodostaa lapsissa positiivisia ominaisuuksia: ystävällisyys, rehellisyys, reagointikyky.
Viestintä: Edistää lapsen aloitteellisuuden ja itsenäisyyden kehittymistä suullisessa kommunikaatiossa aikuisten ja ikätovereiden kanssa. Kehitä kuulokykyä. Rikastuta ja aktivoi lasten sanastoa.
Sosialisointi: Muodostaa ajatuksia käyttäytymisen normeista ja säännöistä, kehittää käyttäytymiskulttuurin taitoa. Kasvata rakkautta "pieniä veljiämme kohtaan", herätä halu tulla heidän apuunsa.
Fyysinen kulttuuri: Kasvata halua säilyttää oikea asento eri asennoissa, kiinnostus fyysisiin harjoituksiin. Kehitä hienomotorisia taitoja ja käsien ja silmän koordinaatiota. Muodostaa kykyä koordinoida liikkeitä puheen kanssa.
Taiteellinen luovuus: Vahvistaa kykyä piirtää ja maalata niiden päälle ääriviivan sisällä. Kehittää lapsilla taitoja työskennellä siveltimellä ja maaleilla.
Odotettu tulos: Jokaisen lapsen täydellinen vastaus opettajan kysymykseen. Lasten kyky välittää johdonmukaisesti kirjallista tekstiä.
Kyky kuunnella vertaisia.
Sanastotyö: Ylellisesti, soopeli, brokaatti, sarvi, suitset, kolmimitta, sairas, hauras, hauras katto, prinssi, räystäs, yksimielisesti.
Alustava työ: K. Ushinskyn teosten lukeminen. K. D. Ushinskyn tarinan valmistelu lasten kanssa. Valikoima sananlaskuja ystävällisyydestä, ystävyydestä, rehellisyydestä (työ vanhempien kanssa). K. Ushinskyn kirjojen näyttely (työ vanhempien kanssa). Lasten piirroksia K. Ushinskyn teosten perusteella.
Laitteet: muotokuva ja näyttely kirjoja, aihioita hevosen ääriviivoja, vahaliituja, värillistä vihreää ja keltaista pahvia, Su-Jok sormuksia, värillisiä paperisydämiä sananlaskulla ”Etsi ystävää, mutta jos löydät, niin pidä siitä huolta. ”
Menetelmät: Visuaalinen, sanallinen, käytännöllinen.
Vastaanotot: Näyttö, arvoitus, sanallinen viestintä, rohkaisu, kysymyksiä, lasten viestejä kirjoittajasta.
GCD:n edistyminen:
1. Organisatorinen hetki.
Valkoisia kirjoja
Niissä paljon mustia kirjaimia.
Ne ovat tärkeitä ihmisille
Poikien pitäisi tietää ne.
Jos tunnet kirjaimet
Voit lukea kirjan.
Ja kuulet samalla,
Kiehtova tarina.
Tiedätkö kuinka vanha
Aurinko antaa meille valonsa.
Miksi kevätkukkia
Ja talvella pellot ovat tyhjiä.
Tulet tunnistamaan kotimaasi,
Rauhallinen, vahva ja iso.
Kirja on meille hyvä ystävä,
Lue se - ota selvää itse!
2. Ushinskyn kirjojen näyttely.
- Niinpä näyttelyssämme, jonka itse kokosit kotoa kirjoja tuomalla, on paljon erilaisia ​​teoksia. Mitä yhteistä kaikilla näillä kirjoilla on? Kuka on näiden kirjojen kirjoittaja?
Kaverit, tiedätkö kuka tämä on?
3. Tarina Ushinskysta.
- Tänään tytöt Vera ja Liza Tyukalova valmistivat meille tarinan Ushinskysta. Kuunnelkaamme heitä tarkasti.
Monta vuotta sitten Tulan kaupungissa, joka ei ole kaukana Moskovasta. Ushinsky. Hänen isänsä oli upseeri, hänen äitinsä oli kotiäiti, hän harjoitti lasten kasvattamista. Lapsuudesta lähtien Kostya oli erittäin utelias ja ahkera poika.

Opiskeli hyvin ja erinomaisesti. (Usko)
Koulun jälkeen hän tuli Moskovan yliopistoon ja tuli opettajaksi. Konstantin Dmitrievich työskenteli opettajana Jaroslavlissa, Pietarissa ja jopa ulkomailla. Hänellä oli unelma: opettaa pieniä lapsia lukemaan ja kirjoittamaan tavalla, joka olisi heille helppoa ja mielenkiintoista. Konstantin Dmitrievich alkoi säveltää mielenkiintoisia tarinoita lapsille, pelejä, arvoituksia. (Liisa)
- Kaverit, mitä teoksia tiedätte? Ketä nämä teokset koskevat?
- Hyvin tehty. Mikä suuri ja mielenkiintoinen näyttely, kuinka paljon mielenkiintoisia kirjoja ja luovia töitä. Ja haluan täydentää näyttelyämme yhdellä kirjalla. Arvaa mistä on kyse:
4. Yllätyshetki.
Kenen häntä on siellä ja kenen harja siellä,
Kuin lentäisi tuulessa?
Sorvien alla leikkisästi
Kipinät loistaa kirkkaasti...
Hyppäsi - ja katosi heti!
Kuinka se putosi maan läpi!
Kuka tämä on? Tässä on arvoitus...
Tämä on pirteä... (Hevonen)
5. Sanastotyö.
Ylellinen - ominaista ylellisyys, rikkaus.
Soopeli - saalistavan eläimen turkki (soopeli).
Brocade on tiheäkuvioinen silkkikangas, jossa kietoutuvat kulta- ja hopealangat.
Rogatin - iso keppi, jonka päässä on haarukka.
Suitset - osa valjaita - vyöt, joissa on terät ja ohjakset, joita käytetään vetoeläimen päässä.
Kolme mittaa - mitta - vanha venäläinen irtotavarakapasiteettiyksikkö.
Olla sairas - sairastua, hauras - tulla hauraaksi.
Uponnut katto on se, mitä sanotaan ihmisestä, joka on laihtunut paljon.
Prinssi on kaupungin hallitsija.
Strekha - puutalon, kotan katon alempi, riippuva reuna sekä itse katto, katto, yleensä olkikatto.
Yksimielisesti - täydellinen yksimielisyys mielipiteissä, toimissa.
6. K. Ushinskyn sadun "Sokea hevonen" lukeminen.
7. Liikuntakasvatus
Hevonen odottaa minua tiellä,
Lyö kaviolla portilla,
Mane leikkii tuulessa
Rehevä, upean kaunis.
Hyppää nopeasti satulaan -
En mene, minä lennän!
Napsauta, napsauta, napsauta, napsauta.
Siellä kaukaisen joen takana
Heiluttaen kättäni sinulle.
8. Luetun analyysi.
- Kenestä tämä tarina kertoo?
- Kuka oli Catch-Wind for Usedomin?
- Mitä kauppiaalle kerran tapahtui?
- Kuka pelasti Usedomin?
Mitä omistaja lupasi hevoselleen?
Pitikö Usedom sanansa? Miksi? Kuinka kävi niin, että Catch the Wind pysyi sokeana?
- Mitä Usedom käski tehdä sokean hevosen kanssa?
- Miltä Catch-the-Windistä tuntui? (Yksinäisyys.) / Miten ymmärrät sanan "yksinäisyys"? /
"Yksinäisyys" on sitä, kun ei ole ketään ympärillä, kun tunnet olosi huonoksi eikä kukaan voi auttaa.
- Miten tarina päättyi?
- Näin saimme "Sokean hevosen" uudelleenkirjoituksen. Mitä tämä tarina on opettanut sinulle?
9. Sananlaskut ystävyydestä, ystävällisyydestä.
- Mitä sananlaskuja ystävällisyydestä, ystävyydestä ja rehellisyydestä tiedät?
"Ystävyys on arvokkaampaa kuin raha", "Sitä, joka valehteli eilen, ei uskota huomenna", "Kuole itse, mutta auta toveria".
10. Sormivoimistelu "Hevonen hyppäsi"
hyppäävä hevonen
Kentän poikki, kentän poikki.
hyppäävä hevonen
Ilmainen, ilmainen.
hyppäävä hevonen,
Ja tuuli lensi nopean hevosen takana
Halusin päästä kiinni!
Su-Jok pikkusormesta ja vaivaa sormia kärjistä kämmenelle:
hyppäävä hevonen
Pienen joen varrella.
Juokse hänen perässään (nimetön)
Joukko lampaita.
Sillalla tuli (keskiverto)
hevosen juoksu
Sammakot ovat hänen takanaan (osoittaa)
Päätimme hypätä!
hevonen, hevonen, (iso)
Näppärää hyppäämistä
Kaikki tulevat yhteen
On aika levätä!
11. Lasten itsenäinen toiminta.
- Kaverit, jokaisella teistä on hevonen pöydällä, sinun on määritettävä sen puku ja väritettävä se, työskentelemme vahaliiduilla. Sitten, kun hevosesi ovat valmiita, laitamme ne erityiseen isoon hevostarhaan, jossa he voivat napostella vihreää ruohoa. Yllätyt ja kysyt, millainen ruoho voi olla? Onhan ympärillä lunta, mutta loppujen lopuksi hevosemme ovat erityisiä, ja teimme heille aitauksen etukäteen, siinä on aina kaikille hevosille arvokasta ruokaa.
Työskentele vahaliiduilla. Hevosten väritys.
Kollaasin "Hevostila" kokoaminen.
12. Heijastus.
- Kenen kirjailijan teoksen kanssa tapasimme tänään?
- Mikä on tarinan nimi?
Mitä tämä tarina opettaa meille?
- Kaverit, työskennellessäni muistin myös erittäin hyvän sananlaskun: "Etsi ystävää, mutta jos löydät sen, pidä huolta!"
- Haluan antaa sinulle nämä sydämet, joihin tämä sananlasku on kirjoitettu.

Nyky-yhteiskunnan kiireellinen ongelma on lasten opastaminen lukemiseen. Ei ole mikään salaisuus, että jo esikouluiässä monet lapset katsovat enemmän sarjakuvia ja tietokonepelejä kuin kuuntelevat satuja. Luonnollisesti tällaisen lapsen on vaikea rakastua lukemiseen jopa koulussa. Samaan aikaan kirjallisuus on voimakas älyllisen, moraalisen ja esteettisen kasvatuksen väline. Se rikastuttaa lasten puhetta, tunteita, muodostaa inhimillisiä tunteita, mahdollistaa ajattelun, fantasioinnin. Aikuisten puolelta on äärimmäisen tärkeää herättää esikoululaisen kiinnostus ja rakkaus kirjaa kohtaan ajoissa, avata lukija vauvassa. Ja ensimmäinen vaihe täällä ei ole kirjasto, vaan opettajan toiminta, hänen pedagogiset taitonsa.

Miksi esikoululaiset tarvitsevat kaunokirjallisuutta

Keskiryhmän lasten kanssa kaunokirjallisuuden lukemisen tehtäviä ovat:

  1. Lapsissa muodostuu ajatus siitä, että kirjat sisältävät paljon mielenkiintoista ja informatiivista tietoa.
  2. Syventää tietoa kuvituksista, niiden merkityksestä kirjassa.
  3. Työn moraalisen arvioinnin taidon muodostuminen.
  4. Kehitetään kykyä tuntea hahmoja.

Keskiryhmässä lapset ymmärtävät, että kirjoista voi oppia paljon mielenkiintoista ja informatiivista.

Vanhemmassa ryhmässä tehtävälista laajenee:

  1. Opettaja opettaa esikoululaisia ​​kuuntelemaan mahtavia teoksia (luvuissa).
  2. Opettaja rohkaisee lapsia ilmaisemaan emotionaalista suhtautumistaan ​​lukemaansa, puhumaan havainnoistaan ​​hahmojen toiminnasta, pohtimaan käyttäytymisensä piilotettuja motiiveja.
  3. Kasvatetaan herkkää asennetta taiteelliseen sanaan, kykyä huomata eläviä kuvauksia, epiteettejä, vertailuja, tuntea runon rytmi ja melodia.
  4. Runojen ilmeikkääseen lukemiseen, roolilukemiseen taitojen muodostuminen jatkuu.
  5. Genren käsite, sadun, tarinan, runon genre-piirteet selitetään lasten saatavilla olevassa muodossa.
  6. Esikoululaiset oppivat vertaamaan eri taiteilijoiden kuvituksia samaan työhön.

Yksikään tapahtuma ei ole täydellinen ilman runoutta päiväkodissa

Valmisteluryhmän tehtäviin kuuluu:

  1. Parannetaan kykyä ymmärtää taideteoksen kielen ilmaisukykyä, runollisen sanan kauneutta.
  2. Esikoululaisten huumorintajun kehittäminen.
  3. Kehitetään kykyä asettua kirjallisen hahmon asemaan.
  4. Ilmaisukykyisen lukutaidon kehittäminen, teoksen dramatisointi (tunteiden ilmentäminen intonaatiolla, ilmeillä, eleillä).
  5. Syventämällä "genren" käsitettä, kehittämällä kykyä erottaa ne.

Kuinka suunnitella ja toteuttaa kaunokirjallisuuden lukukurssi

Voidakseen rakentaa pätevästi oppitunnin perehdyttääkseen lapset mihin tahansa kirjalliseen teokseen, opettajan on mietittävä paljon.

Mitä tekniikoita ja menetelmiä voidaan käyttää

Kirjallisuuden lukemisen oppitunnilla opettaja käyttää seuraavia menetelmiä:

  1. Lukeminen opettajan toimesta kirjasta tai ulkoa. Tällainen kirjaimellinen tekstin välitys säilyttää tekijän kielen, parhaiten välittää proosakirjailijan ajatusten sävyjä.
  2. Kertomus (uudelleenkerronta). Tämä on vapaampaa sisällön siirtoa: opettaja voi järjestää sanat uudelleen, korvata ne synonyymeillä. Mutta tämä kerrontamuoto antaa enemmän mahdollisuuksia kiinnittää lasten huomio: voit jälleen pysähtyä, toistaa avainsanoja jne.
  3. Lavastus on toissijainen tapa tutustua kirjalliseen teokseen.
  4. Esikoululaisten suorittama tekstin ulkoa opettelu tai uudelleenkertominen (teoksen genrestä riippuen).

Jotta oppitunti olisi onnistunut, seuraavat asiat on otettava huomioon:

  1. Toiminnan tulee olla emotionaalisesti latautunutta. Ensinnäkin tämä koskee kasvattajan puhetapaa, jonka tulee välittää työn luonnetta ja vaikuttaa lasten mieleen ja tunteisiin. Lasten tulee nähdä opettajan kiinnostuneet kasvot, hänen ilmeensä ja artikulaationsa, ei vain kuulla ääntä. Tätä varten hänen on katsottava paitsi kirjaa myös lasten kasvoja nähdäkseen heidän reaktionsa.
  2. Proosateoksia (satuja, tarinoita) voidaan kertoa, ei lukea. Mitä runoihin tulee, ne luetaan yleensä keskimääräisellä äänellä (vaikka jotkut on kerrottava hiljaa tai päinvastoin, äänekkäästi) ja hitaasti, jotta esikoululaiset ymmärtävät, mitä sanotaan.
  3. Oppitunnin täydentämiseksi voit sisällyttää siihen äänitallenteita (esimerkiksi missä K. Chukovsky itse lukee runollisia tarinoitaan).
  4. Lukemisen aikana ei tarvitse häiritä oppilaita kurinpidollisilla huomautuksilla: tätä tarkoitusta varten opettaja voi nostaa tai laskea ääntään, pitää taukoa.

Lasten tulisi nähdä opettajan kiinnostuneet kasvot, nähdä hänen ilmeensä lukemisen aikana

Toistuva lukeminen helpottaa työn sisällön ymmärtämistä, kielen ilmaisukeinojen omaksumista. Lyhyet tekstit voidaan toistaa heti ensimmäisen lukemisen jälkeen. Suuremman volyymin teosten ymmärtäminen kestää jonkin aikaa, jonka jälkeen opettaja lukee uudelleen erilliset, erityisen merkittävät osat. Voit myös muistuttaa lapsia aineiston sisällöstä jonkin ajan kuluttua (2–3 viikkoa), mutta lyhyitä runoja, lastenlauluja, tarinoita voidaan toistaa usein (esim. kävelyllä, ohjelman hetkillä). Yleensä lapset haluavat kuunnella suosikkisatujaan monta kertaa, he pyytävät opettajaa kertomaan ne.

Kuinka selittää tuntemattomia sanoja lapsille

Opettajan tulee selittää esikoululaisille tuntemattomien sanojen merkitys työssä. Tämä tekniikka tarjoaa täyden käsityksen kirjallisesta tekstistä: hahmojen hahmoista, heidän toimistaan. Täällä voit käyttää erilaisia ​​vaihtoehtoja: pysähdy tarinan aikana lapsille käsittämättömään sanaan ja valitse sille synonyymejä (esim. pupun mökki tarkoittaa puista; ylähuone on huone), selitä tuntemattomia sanoja. jo ennen lukemista (esimerkiksi ennen kuin kertoo satua "Susi ja seitsemän lasta", opettaja näyttää kuvan vuohista, lausuu lauseen: "Maito virtaa loven läpi ja kolosta kavioon" ja selvästi selittää, mikä eläimen utare on).

Kuvitukset auttavat selittämään tuntemattomien sanojen merkityksen

Kaikki sanat eivät kuitenkaan vaadi yksityiskohtaista tulkintaa: esimerkiksi lukiessa vanhemmille esikoululaisille A. Pushkinin "Tarina kalastajasta ja kalasta" ei tarvitse lainkaan lykätä lauseita "pylväinen aatelisnainen", "sapeli". sielunlämmitin” yksityiskohtaisesti - ne eivät häiritse teoksen sisällön ymmärtämistä. Sinun ei myöskään tarvitse kysyä kavereilta, mikä on heille epäselvää tekstissä, mutta jos he ovat kiinnostuneita sanan merkityksestä, sinun on annettava vastaus helposti saatavilla olevassa muodossa.

Kuinka keskustella lasten kanssa luetusta teoksesta

Teoksen lukemisen jälkeen kannattaa käydä analyyttinen keskustelu (tämä pätee erityisesti vanhemmalla esikouluiällä). Keskustelun aikana opettaja johdattaa lapset arvioimaan hahmojen toimintaa, heidän hahmojaan. Ei tarvitse pyrkiä siihen, että lapset vain toistavat tekstiä yksityiskohtaisesti: kysymyksiä tulee harkita, mikä edistää merkityksen parempaa ymmärtämistä, syventää tunteita. Sisältöä ei tarvitse irrottaa muodosta: muista kiinnittää huomiota genreen, kielen ominaisuuksiin (esimerkiksi kiinnitä lasten huomio toistuviin vetoomuksiin "Lapset, lapset, avautukaa, avautukaa!" Tai nimi, mitkä epiteetit viittaavat ketuun, suteen, jäniseen tietyssä sadussa).

Esimerkkejä kysymyksistä tunnistaaksesi emotionaalisen asenteen hahmoja kohtaan:

  • Kuka on suosikkihahmosi tarinassa ja miksi?
  • Kenen kaltainen haluaisit olla?
  • Kenen kanssa et olisi ystävä?

Kysymyksiä työn keskeisen merkityksen tunnistamiseksi:

  • Kuka on syypää siihen, että varpusemä menetti häntänsä (M. Gorky "Sparrow")?
  • Miksi satua "Pelolla on suuret silmät" kutsutaan niin sanotuksi?

Kysymyksiä motiivin selvittämiseksi:

  • Miksi Mashenka ei antanut karhun levätä matkalla isovanhempiensa luo ("Masha ja karhu")?
  • Miksi kettu levitti taikinaa päähänsä ("Kettu ja susi")?
  • Miksi äiti muuttui linnuksi ja lensi pois lastensa luota (Nenetsien kansansatu "Käki")?

Analyyttinen keskustelu on erityisen tarpeellista luettaessa luontoa tai ihmisen työtä käsitteleviä teoksia (esim. S. Marshak "Mistä pöytä tuli", V. Majakovski "Hevonen tuli", S. Baruzdin "Kuka rakensi tämän talon?" ja muut ).

Lasten on keskusteltava ja analysoitava ihmisen työlle omistettuja runoja

Opettajan ei tule siirtyä kirjan sisällöstä moralisointiin ja moraaliseen keskusteluun yksittäisten lasten käyttäytymisestä ryhmässä. Pitäisi puhua vain kirjallisten sankarien toiminnasta: taiteellisen kuvan voimalla on toisinaan suurempi vaikutus kuin merkinnöillä.

Kuinka muistaa runoja lasten kanssa muistilappujen avulla

Runojen ulkoa opettelemiseen ja satujen kertomiseen on hyvä käyttää muistilappuja. Ne ovat kaavamainen esitys teoksen juonesta kuvasarjan muodossa. Tätä tekstin ulkoa oppimista helpottavaa tekniikkaa voi harjoitella jo keskimmäisestä ryhmästä lähtien.

Kuvagalleria: muistitaulukot esikoululaisille

Satujen keskeiset tapahtumat esitetään kaavioina.Juliste näyttää kaavamaisesti päähenkilöt (tyttö, karhu) ja tarinan avainhetket (metsä, kota, piirakat, laatikko). kaavamainen kuva vastaa runon riviä

Kuinka näyttää lapsille kuvia

Tekstin ja siihen upotettujen taiteellisten kuvien syvempää ymmärtämistä helpottaa kuvien tutkiminen. Visualisoinnin käyttötapa riippuu esikoululaisten iästä ja kirjan sisällöstä. Mutta joka tapauksessa tekstin ja kuvien käsityksen tulisi olla kokonaisvaltaista. Jotkut kirjat koostuvat kuvasarjoista, joissa on kuvatekstit (esimerkki tästä on A. Barto, "Lelut" tai V. Majakovski, "Jokainen sivu on elefantti, sitten leijona") tai ne on jaettu erillisiin lukuihin ("Lumi" Kuningatar” G.- H. Andersen. Tässä tapauksessa opettaja näyttää ensin kuvan ja sitten lukee tekstin. Jos työtä ei ole jaettu osiin, sinun ei pitäisi keskeyttää tarinaa näyttämällä kuvia: tämä voidaan tehdä lukemisen jälkeen tai vähän ennen sitä (kirjan katsominen saa esikoululaiset kiinnostumaan juonesta.) Kognitiivista kirjallisuutta luettaessa kuvaa käytetään visuaalisesti selittämään tietoa milloin tahansa.

Sekä nuoremmat että vanhemmat esikoululaiset katsovat aina suurella mielenkiinnolla teosten kuvituksia.

Lukutunnin yleinen rakenne

Kirjallisuuden lukutunnin rakenne riippuu sen tyypistä, oppilaiden iästä ja materiaalin sisällöstä. Perinteisesti siinä on kolme osaa:

  1. Tutustuminen työhön, jonka tarkoituksena on oikea ja tunnepitoinen havainto.
  2. Keskustelu luetusta, jonka tarkoituksena on selventää sisältöä, kielen ilmaisukeinoja.
  3. Tekstin (tai sen tärkeimpien jaksojen) lukeminen uudelleen havainnoinnin syventämiseksi ja vaikutelman lujittamiseksi.

Lukutuntien tyypit päiväkodissa

Esikoululaisten kanssa kaunokirjallisuuden lukemiseen on olemassa useita eri luokkia:


Motivoiva aloitus tunnille

Kasvattajan keskeinen tehtävä on valmistaa esikoululaisia ​​työn havainnointiin, motivoida heitä kuuntelemaan. Tätä varten käytetään erilaisia ​​​​menetelmiä.

Pelattavan hahmon ulkonäkö

Nuoremmalla ja keski-iällä on parempi aloittaa tunnit yllätyshetkellä pelihahmon ilmestyessä. Se liittyy aina työn sisältöön. Esimerkiksi tämä on pörröinen pehmopentu (V. Berestovin runo "Kissanpentu"), hauska keltainen kana (K. Chukovskin satu "Kana"), Masha-nukke (venäjän kansansatu "Masha ja karhu", "Kolme karhua" ”, “Hanhetjoutsenet ja muut, joissa näkyy pieni tyttö).

Lelu välittää kissanpennun ilkikurista V. Berestovin samannimisestä runosta

Opettaja voi näyttää lapsille taikaarkun, josta sadun sankarit löytävät itsensä. Yleensä nämä ovat teoksia, joissa esiintyy monia hahmoja ("Nauris", "Teremok", "Gingerbread Man").

Viesti sankarilta

Voit myös käyttää kirjeen motiivia - ryhmälle tulee viesti brownie Kuzenkasta. Hän sanoo asuvansa päiväkodissa - hän vartioi sitä yöllä, ja päivällä hän todella tykkää kuunnella poikien lauluja, leikkiä, urheilla. Ja niin Kuzya päätti antaa lapsille lahjan - antaa heille laatikkonsa, jossa oli satuja. Nyt lapset voivat milloin tahansa tutustua uuteen satuun, jonka opettaja lukee heille.

Brownie Kuzya antaa lapsille laatikkonsa, jossa on satuja

alustava keskustelu

Vanhemmalla esikouluiällä on jo mahdollista hyödyntää esikoululaisten omakohtaista kokemusta lukumotivaation luomisessa. Tämä voi olla johdatteleva minikeskustelu, joka yhdistää elämäntapahtumat teoksen teemaan. Esimerkiksi opettaja kysyy lapsilta, pitävätkö he fantasioinnista. Sitten he kaikki keskustelevat yhdessä: miksi ihmiset ylipäätään fantasioivat (huvituttaakseen keskustelukumppaniaan, miellyttääkseen häntä jne.). Sitten opettaja siirtyy sujuvasti lukemaan N. Nosovin tarinaa "Unelmoijat". Muuten, tämän aiheen oppitunnilla voit myös esitellä pelihahmon - Dunnon, koska hän piti myös tarinoiden keksimisestä ja säveltämisestä.

Lisäksi lapsille voidaan tarjota Dunno-värjäystä

Toinen esimerkki on, kun opettaja aloittaa keskustelun unesta. Loppujen lopuksi jokaisella ihmisellä on se. Aikuinen pyytää kertomaan pojille, mistä he haaveilevat. Sen jälkeen opettaja johdattaa esikoululaiset johtopäätökseen, että heidän toiveensa täyttämiseksi ei voi istua alas, vaan täytyy työskennellä kovasti, ponnistella, vaikka tietysti on aikoja, jolloin onni hymyilee ihmiselle, ja unelma toteutuu itsestään, ikään kuin taianomaisesti. Ja hyvin usein tämä löytyy venäläisistä kansantarinoista, esimerkiksi teoksesta "Hauen käskystä" (tai muussa, jossa esiintyy maagisia sankareita tai asioita, jotka auttavat päähenkilöä).

Visuaaliseen materiaaliin tutustuminen

Lukemismotivaation luomiseksi opettaja voi aloittaa oppitunnin myös katsomalla kuvaa, esimerkiksi V. Vasnetsovin teosta "Kolme sankaria". Tutustuttuaan tähän taideteokseen lapset kuuntelevat varmasti suurella mielenkiinnolla eeposta Ilja Murometsista tai toisesta venäläisestä ritarista.

Kun olet tutkinut rohkeita sankareita, esikouluikäisten on erittäin mielenkiintoista kuunnella eeposta Ilja Murometsista

Vähän ennen oppituntia voit kiinnostaa lapsia kirjan värikkäästä kannesta tai sen kuvituksista: lapset haluavat tietää, ketä siinä on kuvattu ja mitä teoksen hahmoille tapahtui.

Kuvia katsottuaan lapset haluavat todennäköisesti tietää, ketä niissä on kuvattu ja mitä sankareille tapahtui.

Ennen kuin luet runoja jostain vuodenajasta, on hyvä viedä lapset kävelylle tai järjestää retki syksyn tai talven puistoon.

Esimerkkejä luokan muistiinpanoista

Esimerkkituntisuunnitelmat löytyvät täältä:

  • Karanova M.S., "Karhunpentu Burik" (toinen junioriryhmä);
  • Romanova N., "M. Khudyakovin runon "Syksy" lukeminen ja ulkoa opetteleminen (keskiryhmä);
  • Konovalova D.V., "Puhutaanpa ystävyydestä (lukemalla V. Oseevan tarinan "Kuka on pomo")" (valmisteluryhmä).

Aihevaihtoehdot kaunokirjallisuuden lukemisen luokille

Jokaisessa ikäryhmässä opettaja valitsee luokille mielenkiintoisia aiheita keskittyen koulutusohjelmien suosittelemien kaunokirjallisten teosten luetteloon. Joitakin teoksia voidaan toistaa: jos nuorella iällä on vain kuuntelua, niin vanhemmalla iällä on jo syvällinen analyysi, esikoululaisten tekstin uudelleen kertominen, lavastus, lukeminen roolien mukaan jne.

Ensimmäinen junioriryhmä

  • A. Barton runo "Karhu".
  • A. Barton runo "Aurinko katsoo ulos ikkunasta".
  • Venäjän kansanlaulu "Kissa meni Torzhokiin ...".
  • Venäjän kansanlaulu "Cockerel, cockerel ...".
  • Venäläinen kansanlaulu "Kuin niitty, niitty ...".
  • Venäjän kansanlaulu "Kuin kissamme ...".
  • "Bai hei, hei, koira, älä haukku...".
  • Venäjän kansanlaulu "Ryabushechka Hen".
  • Venäläinen kansansatu "Lapset ja susi" K. Ushinskyn käsittelyssä.
  • Venäjän kansanlaulu "Voi, kuinka rakastan lehmääni ...".
  • Runo A. Barto "Kuorma-auto".
  • S. Kaputikyanin runo "Kaikki nukkuvat".
  • V. Berestovin runo "Sairas nukke".
  • Venäjän kansanlaulu "Koza-dereza".
  • Venäjän kansanlaulu "Jegorka Hare ...".
  • L. N. Tolstoin tarina "Kissa nukkui katolla ...".
  • S. Marshakin teos "Tarina typerästä hiirestä".

    Monet lasten sadut voidaan sisällyttää mihin tahansa hoitojaksoon (esimerkiksi siirtyminen päiväuneen)

  • L. N. Tolstoin tarina "Petyalla ja Mashalla oli hevonen ...".
  • K. Tšukovskin runo "Kotausi ja Mausi".
  • A. Barton runo "Elefantti".
  • Lastenloru "Voi sinä, jänisampuja..." (Kääntäjä I. Tokmakova moldaviasta).
  • Venäläinen kansansatu "Teremok" (säveltäjä M. Bulatov).
  • Venäläinen kansanlaulu "Ai doo-doo, doo-doo, doo-doo! Korppi istuu tammen päällä.
  • S. Kaputikyanin runo "Masha lounaalla".
  • N. Saxonskajan runo "Missä on sormeni"
  • P. Voronkon runo "Uudet vaatteet".
  • N. Syngaevskyn runo "Auttaja".
  • Ote Z. Aleksandrovan runosta "Minun karhuni".
  • V. Khorolin runo "Bunny".

    Khorolin runo pupusta on hyvin rytminen, minkä ansiosta sitä voidaan käyttää motorisiin harjoituksiin

  • M. Poznanskajan runo "Lumi sataa".
  • Tarina L. N. Tolstoista "Kolme karhua".
  • Runo O. Vysotskaya "Kylmä".
  • V. Berestovin runo "Kissanpentu".
  • A. Barton runo "Bunny".
  • A. Barton runo "Kuka huutaa noin?".
  • Tarina V. Suteevista "Kuka sanoi" miau "?".
  • Saksalainen laulu "Snegiryok" (kääntäjä V. Viktorov).
  • A. Barton runo "Laiva".
  • Venäläinen kansanlaulu "Kettu laatikolla juoksi metsän läpi."
  • "Lelukaupassa" (lukuja Ch. Yancharskyn kirjasta "Mishka Ushastikin seikkailut", käännös puolasta V. Prikhodko).
  • Venäjän kansan lempinimi "Sun-bucket".
  • Kutsu "Sade, sade, hauskempaa ...".

    Kutsut ja lorut voivat olla liikuntatunnin tai sormivoimistelun perusta

  • Venäläinen kansansatu "Masha ja karhu" (säveltäjä M. Bulatov).
  • A. Pleshcheev runo "Rural Song".
  • "Tuuli kävelee merellä ..." (ote A. S. Pushkinin sadusta "Tsaari Saltanin tarina").
  • A. Vvedenskyn runo "Hiiri".
  • G. Sapgirin runo "Kissa".
  • Venäläinen kansanhuvi "Metsän takia, vuorten takia ...".
  • Tarina V. Bianchista "Kettu ja hiiri".
  • G. Ballin tarina "Jeltjatsok".
  • A. ja P. Barton runo "Muijaava tyttö".

    Tämä runo on hyödyllinen työskennellessään vinkuvien lasten kanssa, mutta älä anna muiden kiusata tällaista lasta.

  • K. Chukovskin runo "Sekaannus".
  • D. Bissetin tarina "Ha-ha-ha" (englannista kääntänyt N. Shereshevskaya).
  • Venäläinen kansanhuvi "Kurkku, kurkku ...".
  • Runo "Shoemaker" (käännetty puolasta B. Zakhoderin käsittelyssä).
  • B. Zakhoderin runo "Kiskino-suru".
  • A. Brodskyn runo "Aurinkoiset puput".
  • "Ystävät" (luku Ch. Yancharskyn kirjasta "Mishka Ushastikin seikkailut").

Toinen junioriryhmä

  • Sasha Chernyn runon "Auttaja" lukeminen.
  • Venäläisen kansantarun "Kissa, kukko ja kettu" lukeminen.
  • Luetaan venäläistä kansansatua "Piparkakkumies" (säveltäjä K. Ushinsky).
  • A. Barton runojen lukeminen syklistä "Lelut".
  • Venäläisen kansantarun "Kolme karhua" lukeminen.
  • Lukemassa runoja A. Pleshcheev "Syksy on tullut", A. Blok "Bunny".
  • Venäläisiä kansanlauluja-riimejä: "Kisonka-murysenka".
  • Satu "Sisko Alyonushka ja veli Ivanushka".
  • S. Ya. Marshakin runojen lukeminen syklistä "Lapset häkissä".
  • Venäläisen kansantarun "Masha ja karhu" lukeminen.
  • Venäjän kansansatu "Nauris".
  • Venäläisen kansantarun "Kettu ja susi" lukeminen.
  • "Tarinoita tyhmästä hiirestä", kirjoittanut S. Ya. Marshak.
  • A. Bosevin runo "Kolme".
  • L. Voronkovan tarinan lukeminen "Lumi sataa."
  • Venäläisen kansantarun "Lumineito ja kettu" lukeminen.
  • Venäläisen kansansadun "Hanhet-joutsenet" lukeminen.

    Satu "Hanhijoutsenet" on täydellinen puhumaan tottelevaisista ja tuhmista lapsista.

  • Lukemassa Z. Aleksandrovan runoa "Karhuni".
  • V. Bianchin "Kettu ja hiiri", E. Charushin "Volchishko" tarinoiden lukeminen.
  • Venäläisen kansantarun "Susi ja seitsemän lasta" lukeminen.
  • Venäläisen kansantarun "Kettu ja jänis" lukeminen.
  • Venäläisen kansantarun "Kuko ja pavunsiemen" lukeminen.
  • Venäläinen kansantarina "Rintanen".
  • V. Berestovin runon "Petushki" ulkoa opettelu.
  • Venäläisen kansantarun "Vuohi Dereza" lukeminen.
  • I. Kosyakovin runon "Hän on kaikki" lukeminen.
  • Venäläisen kansantarun lukeminen "Pelolla on suuret silmät".
  • S. Ya. Marshakin runon lukeminen "Viksetraidallinen".
  • Venäläinen kansantarina "Teremok".

    "Teremok" on erittäin suosittu esikoulussa teatteriesityksenä, jossa lapset itse osallistuvat, vaikka useammin se esitetään jo keski- ja vanhemmissa ryhmissä

  • Lukemalla L. N. Tolstoin tarinoita "Totuus on kalliimpi kuin mikään", "Varya ja Siskin".
  • Ulkoa S. I. Belousovin runo "Kevätvieras".
  • A. Pleshcheevin runon "Kevät" lukeminen.
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Ryaba kana".
  • Y. Thaisin "Holiday" tarinan lukeminen.
  • E. Blagininan runon lukeminen "Se on se äiti!".
  • K. Chukovskin satu "Kana" lukeminen.
  • V. Berestovin runon "Kissanpentu" ulkoa opettelu.
  • Venäläisen kansantarun lukeminen "Härkä - musta tynnyri, valkoiset kaviot".
  • V. V. Majakovskin runo "Mikä on hyvää ja mikä pahaa?".

keskimmäinen ryhmä

  • Tarina V. Oseeva "Watchman".
  • N. Sladkovin tarina "Syksy kynnyksellä".
  • Venäläinen kansantarina "Mies ja karhu".
  • V. Oseevan tarina "Siniset lehdet".
  • Venäjän kansansatu "Tyhmä ja koivu".
  • S. Mikhalkovin runo "Mitä sinulla on?".
  • Venäläinen kansantarina "Laiva".
  • L. Voronkovan tarina "Kuinka joulukuusi koristettiin."
  • Venäläinen kansantarina Pakkanen ja jänis.

    Satu "Frost and the Hare" rikastuttaa lasten tietoa vuodenaikojen muutoksista luonnossa

  • N. Kalininan tarina "Lumipullasta".
  • V. Karasevan tarina "Olya tuli päiväkotiin."
  • V. Dahlin satu "Fox-bass".
  • Venäläinen kansansatu "Kettu, susi ja karhu".
  • Mordvalainen kansansatu "Kuin koira etsisi ystävää".
  • Venäläinen kansansatu "Kukko ja pavunsiemen"
  • V. Borozdinin tarina "Starfighters".
  • N. Sladkovin satu "Karhu ja aurinko".
  • S. Prokofjevan teos "Äidin tarina".
  • S. Vangelin tarina "Lumikellot".
  • V. Oseevan tarina "Kolme harakkaa".

    Jos haluat uppoutua paremmin satuteemaan, voit ottaa käyttöön äänitallenteen lapsille harakan äänellä.

  • D. Bissetin satu "Grasshopper Dandy".
  • M. Plyatskovskin teos "Tarina käänteisestä kilpikonnasta".
  • Luetaan V. Paspaleevan runo "Metsävioletti".
  • A. Gaidarin tarina "Kampanja".
  • Tarina L. Tolstoin "Mäkki halusi juoda ...".
  • N. Sladkovin tarina "Ei-huhu".
  • Tarina N. Pavlovasta "Mansikka".
  • V. Suteevin tarina "sienen alla".

Vanhempi ryhmä

  • L. Tolstoin tarinan lukeminen "Leijona ja koira".
  • Tarina E. Trutnevan runon "Kesä lentää pois" teemasta.
  • Tarina E. Trutnevan runon "Syksy lentää pois" teemasta.
  • M. Isakovskyn runon ulkoa opettelu "Mene merien ja valtamerten taakse."
  • Uudelleenkertomus K. D. Ushinskyn sadusta "Osa odottaa".
  • T. Alexandrova "Kuzka Brownie".
  • Tarina P. Bazhovin sadusta "Hopeasorkka".
  • Viktor Dragunskyn "Lapsuuden ystävän" tarinan lukeminen.
  • E. Blagininan runon ulkoa opettelu "Istutaan hiljaisuudessa."

    Runot ja sadut opettavat lapselle ystävällisyyttä, toisten kunnioittamista, tukevat uteliaisuutta

  • V. Chaplinan "Orava" tarinan uudelleenkertomus.
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Sammakkoprinsessa".
  • N. Teleshovin "Krupenichka" sadun lukeminen.
  • Lukeminen Astrid Lindgrenin tarinasta "Lapsi ja Carlson, joka asuu katolla."
  • I. Surikovin runon "Tässä on kyläni" ulkoa opettelu.
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Hare-boast" (A. Tolstoin käsittelyssä).
  • N. N. Nosovin tarinan lukeminen "Elävä hattu".
  • Tarina V.P. Kataevin teoksesta "Kukka-seitsemän kukka".
  • S. Yeseninin runon "Koivu" ulkoa opettelu.
  • Kerrotaan nenetsien satua "Käki" (sov. K. Shavrova).
  • S. Gorodetsky "Kissanpentu" (lukee kasvoilta).
  • N. Kalininan tarinan "Lumipullasta" uudelleenkerto.
  • M. Jasnovin runon ulkoa opettelu "Rauhallinen laskurimi".
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Nikita Kozhemyaka".
  • G. Snegirjovin teos "Penguin Beach" luetaan.
  • Lukujen lukeminen A.P. Gaidarin tarinasta "Chuk ja Gek". Mallinnus "Pentu"
  • Lukemassa A. Fetin runoa "Kissa laulaa, silmät pilalla...".
  • Y. Akimin runon "Sukulaiseni" lukeminen.
  • Kertomus kansantarusta "Sivka-burka".

    Monet venäläisen kirjallisuuden juonet ovat kulkeneet vuosien varrella, ne olivat myös nykypäivän lasten isovanhempien tiedossa

  • L. Tolstoin "Bone" tarinan lukeminen.
  • Lukee otteita B. S. Zhitkovin teoksesta "Kuinka sain pieniä miehiä".
  • I. Belousovin runon "Kevätvieras" ulkoa opettelu.
  • G. Ladonštšikovin runon "Kevät" lukeminen.
  • Venäläinen kansantarina "Kettu ja jänis"
  • Y. Thaisin "Juna" tarinan uudelleenkerto.
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Pelolla on suuret silmät".

    Satu "Pelolla on suuret silmät" on pohjimmiltaan psykologinen

  • I. Leshkevichin teoksen "Traffic Light" lukeminen.
  • Dramatisoitu ote venäläisestä kansantarusta "Masha ja karhu".
  • G. Vierun runon "Äitienpäivä" ulkoa opettelu.
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Susi ja seitsemän lasta".
  • Uudelleenkertomus ukrainalaisesta kansantarusta "Spikelet".
  • Luetaan ote K. Paustovskin teoksesta "Kissavaras".
  • Ulkoa ote "Meren rannalla on vihreä tammi ..." A. S. Pushkinin runosta "Ruslan ja Ljudmila".
  • A. S. Pushkinin suosikkitarinoita.
  • R. Kiplingin sadun "Elefantti" lukeminen.
  • Tarina venäläisestä kansantarusta "Havroshechka".

valmisteleva ryhmä

  • Tutustuminen otteeseen A. S. Pushkinin runosta "Jevgeni Onegin" "Jo taivas hengitti syksyllä ...".
  • Nanai kansantarin "Ayoga" lukeminen ja uudelleenkertominen.
  • Venäläinen kansantarina "Pikku kettu ja susi"
  • K. Ushinskyn tarina "Neljä toivetta".
  • Eepos "Ilja Muromets ja satakieli rosvo".
  • Tarina K.G. Paustovsky "Lämmin leipä".
  • N. Rubtsovin runon "About the Hare" ulkoa opettelu.
  • A. Kuprinin tarinan lukeminen "Elefantti".
  • V. Bianchin tarinan lukeminen "Puiden kylpeminen".
  • Tutustuminen D. Mamin-Sibiryakin "Medvedkon" työhön.
  • Ch. Perron satu "Pussi saappaissa".
  • M. Zoshchenkon tarina "Suuret matkailijat".

    Lapset ovat kiinnostuneempia tarinoista ikätovereistaan

  • Eeppinen "Sadko".
  • V. Sutejevin sadun "Taikasauva" lukeminen.
  • Tarina K. Ushinskysta "Kettu ja vuohi".
  • Tutustuminen I. Surikovin työhön "Talvi".
  • E. Permyakin tarina "Ensimmäinen kala".
  • Kansantarinoihin perustuva satu "Lumineito".
  • S. Marshakin runon oppiminen "Nuori kuukausi sulaa ...".
  • E. Moshkovskajan runo "He juoksivat iltaan asti."
  • Tutustuminen P. Ershovin työhön "Kyhäselkäinen hevonen".
  • Venäläinen kansansatu "Cockerel - kultainen kampa ja myllynkivet".
  • E. Charushinin teoksen "Karhu" uudelleenkerto.
  • S. Yeseninin runo "Koivu".
  • Uudelleenkertomus sadusta "Pelolla on suuret silmät".
  • Satua lukemassa H.-K. Andersen "Ruma ankanpoikanen".
  • V. Biankin tarina "Sopeutunut".
  • Venäläinen kansantarina Vasilisa kaunis.
  • V. Dahlin tarina "Vanha mies-vuotias".

    Vanhemmassa esikouluiässä lapset näkevät sadut täydellisemmin, ne voidaan korreloida menneiden ja tulevien vuodenaikojen kanssa.

  • F. Tyutchevin runo "Talvi ei ole ilman syytä vihainen ...".
  • Satu H.-K. Andersen "Thumbelina".
  • Tarina E. I. Charushin "Villisia".
  • Tarina M. Prishvin "Golden Meadow".
  • Edward Learin runo "Limerick".
  • V. Bianchin tarina "Metsätalot".
  • Grimmin veljien satu "Puoron ruukku".
  • S. Aleksejevin tarina "Ensimmäinen yöpässi".
  • A. Blokin runo "Niityllä".
  • Pushkinin tarinoita.
  • Venäläinen kansansatu "Sisko Alyonushka ja veli Ivanushka"

Ympyrä kaunokirjallisuuden lukemiseen päiväkodissa

Päiväkodissa harjoitellaan usein kaunokirjallisuuden lukemiseen liittyvää ympyrätyötä. Tämä suunta on erittäin tärkeä: lastenkirjallisuudella on nykyään monia "kilpailijoita" - sarjakuvia, lasten TV-ohjelmia, tietokonepelejä. Ne eivät vaadi pohdintaa kavereilta, toisin kuin taideteos. On myös sellainen paradoksi: kirjakaupoissa on valtava valikoima värikkäitä, informatiivisia ja mielenkiintoisia julkaisuja, mutta lapsen kanssa lukeminen vaatii voimaa, huomiota ja aikaa, jota monilla vanhemmilla ei ole tarpeeksi. Näissä tapauksissa tehtävä esikoululaisten esitteleminen kirjaan kuuluu opettajan harteille. Ja on hyvä, jos päiväkodin koulutusohjelman asettamien teosten lisäksi hän esittelee lapsille muita upeita satuja, tarinoita, eeposia, runoja sekä sananlaskuja ja sanontoja.

Nykyään kirjoilla on monia "kilpailijoita" taistelussa lapsen huomiosta.

Mitä tulee kirjallisuuspiirin aiheisiin, se voi kattaa:

  • eri genren teoksia (muunnelmat: "Kirjassa vieraileminen", "Kirjallinen olohuone", "Kirjojen maaginen maailma");
  • vain satuja ("Sadut ovat hyviä ystäviä", "Vierailemassa sadussa", "Satu on rikas viisaudesta ...");
  • runoja (lapset lukevat niitä ilmeikkäästi ja opettelevat ulkoa).

Piirin tunnit pidetään yleensä kerran viikossa iltapäivällä.

Esimerkkinä voidaan harkita kouluttajan E. V. Nazarovan "Visiting a book" -piirin (suunniteltu kolmen vuoden opiskelulle) työohjelmaa ja pitkän aikavälin työsuunnitelmaa. Sen erikoisuus on, että kirjallisuuden lukeminen yhdistetään samanteemaisten venäläisten kansanpelien pitämiseen.

Elizaveta Vasilievna osoittaa seuraavat ympyrän tehtävät:

  • kehittää lapsissa kykyä täysin havaita taideteos, empatiaa hahmoja kohtaan ja emotionaalisesti reagoida lukemaansa;
  • opettaa lapsia tuntemaan ja ymmärtämään taideteoksen kuviokieltä, ilmaisukeinoja, jotka luovat taiteellisen kuvan, kehittää esikouluikäisten kuvitteellista ajattelua;
  • muodostaa kyky luoda uudelleen kirjallisen teoksen taiteellisia kuvia, kehittää lasten mielikuvitusta, assosiatiivista ajattelua, kehittää lasten runollista korvaa, kerätä esteettistä kokemusta kauniin kirjallisuuden teosten kuuntelusta, kehittää taiteellista korvaa ;
  • muodostaa jatkuvan kirjojen lukemisen tarve, kehittää kiinnostusta kaunokirjallisuuden lukemiseen, kirjailijoiden, verbaalisen taiteen tekijöiden työhön;
  • rikastuttaa lapsen aistikokemusta, hänen todellisia ideoitaan maailmasta ja luonnosta;
  • muodostaa lapsen esteettinen asenne elämään, esittelemällä hänelle kaunokirjallisuuden klassikoita;
  • laajentaa lasten näköaloja lukemalla eri genrejä, sisällöltään ja aiheiltaan erilaisia ​​kirjoja, rikastuttaa lapsen moraalista, esteettistä ja kognitiivista kokemusta;

Tavoitteena on perehdyttää lapset syvällisesti lastenkirjallisuuteen ja -kirjoihin, varmistaa esikouluikäisten kirjallinen kehitys, paljastaa lapsille aikaisempien sukupolvien keräämiä moraalisia ja esteettisiä arvoja ja henkistä kulttuuria, kehittää taiteellista makua, muodostaa kulttuuria tunteista, kommunikaatiosta.

Kuinka järjestää kaunokirjallisuuden lukutunnin avoin katselu

Yksi tärkeimmistä lukutyön muodoista on avoimet tunnit, joissa opettaja esittelee innovatiivista kokemustaan ​​kollegoille. Uutuus voi vaikuttaa useisiin näkökohtiin:

  • tieto- ja tietotekniikan käyttö - ICT (diat, jotka kuvaavat teoksen jaksoja, sen yksittäisiä hahmoja);
  • lasten satujen kertominen muistotaulukoiden perusteella (tämä suunta on aina kiinnostava);
  • jopa liikunnan minuutti voi olla innovatiivinen - välttämätön elementti useimmissa luokissa (esimerkiksi käyttämällä kiviä rytmin parantamiseen, muuten tätä tekniikkaa voidaan käyttää myös runoja luettaessa).

ICT-tunnit näyttävät aina edullisilta

Mielenkiintoinen idea on liittää tapahtumaan musiikkijohtaja tai käyttää äänitallenteita. Esimerkiksi samassa sadussa "Masha ja karhu" musiikki välittää kuinka tyttö kerää sieniä ja marjoja metsässä ja karhu kävelee metsän läpi raskaalla askeleella. Lapset yksinkertaisesti iloitsevat syvästä uppoutumisesta työhön.

Myös avoimen oppitunnin finaali voi olla mielenkiintoista voittaa. Esimerkiksi lapset antavat vieraille kirjanmerkkejä omin käsin tekemiinsä kirjoihin.

Avointa katselua ei voi harjoitella etukäteen ryhmän kanssa, esimerkiksi opetella ulkoa runoja tai laatia vastauksia kysymyksiin. Tämä näkyy aina ulkopuolelta: lapset eivät ole niin innostuneet kuin jos he näkivät teoksen ensimmäistä kertaa.

Juhla- ja vapaa-ajan toimintojen pitämisen ominaisuudet lukemista varten

Myös erilaiset juhlatapahtumat edistävät mielenkiintoa kirjaa kohtaan: kirjallinen vapaa-aika, viihde, illat, tietokilpailut. Heidän teemansa voi olla tietyn kirjailijan, runoilijan (esim. A. Pushkin, S. Marshak, K. Chukovsky, A. Barto) työ, varsinkin jos tämä liittyy hänen tulevaan vuosipäivään.

Kirjallinen tapahtuma voidaan ajoittaa samaan aikaan juhlapäivän kanssa, esimerkiksi äitienpäivä, lintujen päivä, 9. toukokuuta. Tätä varten valitaan eri tyylilajeja (runoja, novelleja, jaksoja satuista, sananlaskuja, sanontoja), jotka esitetään omaperäisellä tavalla.

Juhlatunnelmaa luo aina erilaisten taiteiden - kirjallisuuden, teatterin, tanssin, musiikin, taiteen - liitto. Tällaiseen vapaa-aikaan voidaan sisällyttää myös urheiluelementtejä.

Kirjallisen loman rakenne on samanlainen kuin matineen rakentaminen:

  1. Avajaiset isännöitsijän johdantopuheella.
  2. Konserttinumeroiden näyttö.
  3. Kirjanäyttelyn esittely.
  4. Valmistuminen.

Yhdistä tapahtuman osia johtajaa lukuun ottamatta pelihahmoja. Ne eivät anna lasten huomion heikentyä.

Runojen lausuminen on olennainen osa kirjallisuusfestivaaleja

Vanhemmat esikoululaiset voivat järjestää pienille oppilaille minikonsertin, jossa luetaan lapsille tuttuja loruja, lauluja ja runoja. Tässä tapauksessa on toivottavaa käyttää visuaalisia materiaaleja - leluja, kuvia, erilaisia ​​​​esineitä.

Esimerkki tiivistelmästä kirjallisesta tapahtumasta, joka perustuu S. Ya. Marshakin teoksiin (kirjoittaja A. G. Chirikova).

Liittyvät videot

Fiktioon tutustuminen muuttuu usein pieneksi esitykseksi, jossa lapset itse esiintyvät.

Video: Agnia Barton lelujen runojen lukeminen (nuorempi ryhmä)

Video: satu "Teremok" kertominen ja lavastus (toinen junioriryhmä)

Video: "Matka venäläisten kansantarinoiden läpi" (avoin oppitunti keskiryhmässä)

Video: oppitunti-matka sadun läpi "Hanhet-joutsenet" (vanhempi esikouluikä)

Lapsen lukeminen tulee aloittaa jo varhaisessa iässä. Vanhempien lisäksi lastentarhalla, lapsen ensimmäisellä sosiaalisella laitoksella, on tässä keskeinen rooli. Tietenkin esikoululaiset ovat enemmän kuuntelijoita kuin lukijoita. Taideteoksen sisällön välittää heille opettaja, hän paljastaa myös idean, auttaa lapsia tuntemaan tunteita hahmoja kohtaan. Siksi opettajan tulee kyetä kiinnostamaan lapsia kirjasta, koska hän on pätevä lastenkirjallisuuden alalla ja hänellä on korkea ilmaisukykyinen lukutaito.

Deeva Ludmila Anatoljevna
Oppilaitos: MBDOU "Kindergarten of Combined type No. 13"
Lyhyt työnkuvaus:

Julkaisupäivämäärä: 2019-12-05 NNOD:n yhteenveto kaunokirjallisuuden lukemisesta aiheesta "Venäläisen kansantarinan lukeminen Nauris" Deeva Ludmila Anatoljevna MBDOU "Kindergarten of Combined type No. 13" Nauriin sadun lukeminen sormiteatterin ja mallien avulla.

NNOD:n yhteenveto kaunokirjallisuuden lukemisesta aiheesta "Venäläisen kansantarinan lukeminen Nauris"

Aihe: Venäjän kansantarin "Nauris" lukeminen.

Tarkoitus: esitellä lapsille venäläinen kansansatu "Nauris"

Tehtävät:

Kasvatus: kouluttaa puheen intonaatiota ilmaisukykyä.

Koulutus: auttaa oppimaan satuhahmojen toimintajärjestystä mallin avulla;

Opi tunnistamaan ja nimeämään hahmojen ominaispiirteet.

Kehittyminen: kehittää muistia, puhetta.

Materiaali: kirja, jossa on satu "Nauris" kuvituksella, lelu - hiiri, paperiarkki piirretyillä ympyröillä, satuun perustuva sormiteatteri.

GCD:n edistyminen:

Kouluttaja: Kaverit, katsokaa, mikä pieni vieras tuli käymään tänään. (Opettaja näyttää leluhiirtä).

Kuvataanpa sitä.

Lasten vastauksia.

Kaverit, tämä hiiri pystyi vetämään suurimman nauris. Ja toi meille sellaisen sadun. Istu alas ja kuuntele tarina.

Opettaja kertoo tarinan ja näyttää lapsille värikkäitä kuvituksia.

Opettaja kysyy kysymyksiä:

Missä nauris kasvoi? (puutarhassa)
Kuinka monta naurista on kasvanut puutarhassa? (yksi)
Kuka istutti nauris? (isoisä)
Pojat, vetikö hiiri nauris itsestään? Nimeä ne, jotka auttoivat häntä. (isoisä, isoäiti, tyttärentytär, hiiri, kissa, hiiri).
Kuinka monta satuhahmoa? (paljon)
Mitä naurista isoisä kasvatti? (suuri).

Miehet, jotka haluavat pelata satua?

Opettaja jakaa sormiteatterinukkeja ja toistaa tarinaa. Kiinnitä huomiota intonaatioon, jolla hahmot puhuvat.

Fizminutka

"Istutimme nauris puutarhaan."

Kävelemme peräkkäin

Metsä ja vihreä niitty

(kävely)

Meillä on puutarha edessämme.

Isoisä kutsuu meitä apuun

(heiluttaa käsiä)

Täällä istutettiin nauris

(kumarru)

Ja kaatoi vettä päälle

(liikesimulaatio)

Nauris on kasvanut hyvin ja vahvaksi

(levi kädet sivuille)

Nyt vedetään se

(liikesimulaatio)

Ja keittää naurisista puuroa

(liikesimulaatio)

Ja naurista olemme terveitä ja vahvoja

(osoita voimaa).

Onnistui tekemään se nopeasti

Ja he istuivat hiljaa.

Kouluttaja: kaverit, istutaan pöydissä ja katsotaan lehtiä piirretyillä ympyröillä.

Mitä näet arkissa? Paljon piirejä.

Kouluttaja: Leikitään velhoja ja tehdään mukeista "Nauris" -sadun sankareita. Käännetään ensimmäinen ympyrä nauriiksi.

Mikä nauris? (Iso, pyöreä, keltainen).

Leikkaa nauris lehdet. Piirrä ne lyijykynällä.

Mikä isoisä? (Vanha, viiksimäinen). Piirrä toiselle ympyrälle viikset.

Isoäiti tuli. Mikä isoäiti? (Vanha isoäiti, nenäliina päässä). Piirrä nenäliina kolmanteen ympyrään.

Tyttärentytär on saapunut. Mikä on tyttärentytär? (Pieni, jousella). Neljännelle ympyrälle piirrämme jousen.

Onko bugi saapunut? Millainen kovakuoriainen? (poninhäntä kuin munkki). Piirretään ympyrän häntä renkaalla.

Mikä kissa? (Harmaa, raidallinen, pehmeä, viiksimäinen). Piirretään viikset, korvat kuin neulat.

Mikä hiiri? (Pieni, harmaa, ohut häntä). Piirrä häntä ohut kuin neula.

NNOD:n tulos: Kaverit, mihin satuun hiiri esitteli meille?

Lasten vastauksia.

Ota mallisi ja kuvaile sadun hahmoja uudelleen.

Nauris on suuri, pyöreä, lehtinen.

Isoisä on vanha, viikset.

Vanha isoäiti huivissa.

Tyttärentytär on pieni, jousi.

Koiralla on häntä kuin donitsilla.

Kissalla on korvat ja viikset.

Hiirellä on ohut häntä ja pitkä.

Hyvin tehty kaverit, kuvailit oikein kaikki hahmot ja hiiri kiitos mielenkiintoisesta oppitunnista.

Näytä julkaisutodistus


, , . . Tiivistelmä oppitunnista kaunokirjallisuuden lukemisesta keskimmäisessä ryhmässä "Thumbelina".

Aihe: S.Ya.Marshakin työ

MBDOU "KINDERGARTEN" No. 101, Taganrog.

Tehtävät: - yleistää lasten tietoa kirjailijasta ja hänen teoksistaan;

Kehittää lasten luovia kykyjä, mielikuvitusta, johdonmukaista ja ilmeistä puhetta S.Yan työn materiaaleista. Marshak;

Muodostaa valmiudet yhteiseen toimintaan vertaisten kanssa.

Materiaalit: muotokuva S.Yasta. Marshak, kuvituksia teoksille, aihekuvia.

Oppitunnin edistyminen:

Hei kaverit! Tänään jatkamme tutustumista sinulle jo tunteman kirjailijan työhön. Katsotaanpa ja katsotaan kuka se on. (S.Ya.Marshak).

Se on oikein kaverit. Tämän kirjailijan teokset tuntevat isät, äidit, isovanhemmat. S.Ya. Marshak kirjoitti monia opettavaisia, hauskoja ja ystävällisiä tarinoita. Katsotaanpa joitain niistä, jotka jo tunnemme. (matkatavarat, Tarina tuntemattomista sankareista, Posti).

Tänään tutustumme S.Ya. Marshakin toiseen teokseen, mutta sen nimen saamme selville tarinan lopusta.

Teoksen lukeminen.

    Piditkö tarinasta?(Joo)

    Mikä sinun mielestäsi on tarinan nimi?? (Näin hajallaan)

Juuri niin kaverit! Kaverit, mikä tämä sana tiedät?Ei tarkkaavainen, ei kerännyt, ei kykene)

    Millä kadulla hajamielinen asui?satu)

    Mitä hän halusi pukea päälleen?Housut)

    Mitä hänellä oli päällään hatun sijaan? (paistinpannu)

    Mitä hän käytti saappaiden sijaan?(Käsineet)

    Kuinka hän pyysi pysäyttämään raitiovaunun?

    Minne hän meni, kun hän nousi raitiovaunusta?

    Mistä hajamieliset ostivat kvassia?

    Mihin hajallaan oleva mies tuli?

    Kaverit, millaista työtä tämä on luonteeltaan? (Hyvä, opettavainen)

Hyvin tehty pojat!

Fizminutka.

Riisumme tossut

Laitamme hatut päähän

Huivit, housut,

Takkien pukeminen

Oi, kuinka hyvä kaveri olenkaan!

Pukeuduin vihdoin!

Kaverit, toinen vieras tuli käymään meillä - tämä on itse hajamielinen henkilö. Katsokaa kaverit kuinka surullinen hän on.(Hajallaan oleva henkilö on kiinnitetty taululle ja vaatteita on lähellä pöydällä)

Miksi luulet hänen olevan surullinen?? (Koska hän ei osaa pukeutua kunnolla). Autetaan hajamielistä pukeutumaan, niin hänestä tulee iloinen. Loppujen lopuksi S.Ya Marshakin tarinat opettavat olemaan ystävällisiä ja auttamaan muita (Joo ). Mutta ensin sinun on muistettava, kuinka pukeutua oikein.(ylhäältä alas). Juuri niin kaverit!

(Lapset tulevat paikalle ja auttavat pukemaan hajamielisiä ).

Kaverit, mitä puimme päällemme hajamielisille? (Joo ).

Onko kaikki oikein?(Joo) Piirrä hymy .

Näin hyvä olet! Nyt hajamielinen hymyilee! Ja kaikki kiitos sinulle! Tätä S.Ya Marshakin tarinat opettavat olemaan ystävällisiä ja auttamaan muita. Kiitos! Tämä päättää oppituntimme.